YKS 2024 Sonuçları ve Tercihler

YKS sınavına katılan adaylar, sonuçların ve tercihlerin açıklanacağı tarihleri merakla bekliyor.

LGS 1. nakil tercih başvuruları ne zaman? LGS 1. ve 2. nakil tercih takvimi 2024! LGS 1. nakil tercih başvuruları ne zaman? LGS 1. ve 2. nakil tercih takvimi 2024!

YKS Sonuçlarının Açıklanma Tarihi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2024 YKS sonuçlarının 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacağını duyurdu.

Tercih Dönemi

ÖSYM tarafından tercihler için resmi bir tarih henüz açıklanmasa da, geçtiğimiz yıl sonuçların açıklanmasının ardından tercihlerin ertesi hafta başlaması bekleniyor. Bu doğrultuda 2024 YKS tercihlerinin 24 Temmuz 2024 Pazartesi günü başlaması öngörülüyor.

Sonuçların Duyurulma Yöntemi

Adaylara fiziksel sonuç belgesi gönderilmeyecek. Sonuçlar, adayların T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenilebilecek.

YKS Soru ve Cevapları

YKS'nin tüm oturumları tamamlandı ve ÖSYM tarafından 2024 YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları "osym.gov.tr" internet adresinden adayların erişimine açıldı.

Sonuçlar Sonrası Yöntemler

Sonuçların açıklanmasının ardından adaylar, elde ettikleri puanlarla birlikte tercih işlemlerine başlayabilecekler. Yükseköğretim Kurumları Sınavı Sonuç Puanı (YKS-SP) hesaplama yöntemine göre adaylar, alan puanları ve sıralama puanlarını öğrenebilecekler.

Tercih döneminde adaylar, üniversite ve bölümler arasından kendilerine en uygun seçenekleri belirleyerek tercih listesi oluşturacaklar. Tercih listeleri, belirlenen tarih aralığında ÖSYM'nin tercih işlemleri sistemine girilecek.

Sonuçlar Sonrası Süreç

Tercih işlemlerinin tamamlanmasının ardından adaylar, merkezi yerleştirme sonuçlarını bekleyişe geçecekler. Merkezi yerleştirme sonuçları, adayların tercihleri ve puanları dikkate alınarak ÖSYM tarafından açıklanacak.

Adaylar, yerleştirme sonuçlarına göre yerleştikleri yükseköğretim kurum ve bölümleri öğrenecekler. Yerleşen adaylar, kayıt işlemlerini ilgili kurumlarda tamamlayarak yükseköğretim hayatlarına başlayabilecekler.

Kaynak: rss