YKS Sonuçları Beklentiyle Karşılanıyor

Milyonlarca öğrenci, 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) büyük bir heyecanla katıldılar. Şimdi sınav sonuçlarının açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyorlar.

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM'nin yayınladığı takvime göre YKS sonuçları 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacak. Öğrenciler sonuçlarını ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler.

Üniversite Taban Puanları 2024 - YKS (TYT-AYT) Sayısal & Sözel 2 Yıllık (Önlisans) ve 4 Yıllık (Lisans) Tercih Puanları, Üniversite Taban Puanları 2024 - YKS (TYT-AYT) Sayısal & Sözel 2 Yıllık (Önlisans) ve 4 Yıllık (Lisans) Tercih Puanları,

Tercihler Ne Zaman Başlayacak?

ÖSYM tercihler için henüz tarih açıklamadı. Ancak geçtiğimiz yıl sonuçların açıklanması ile tercihlerin başlaması arasında bir hafta olduğu göz önüne alındığında, 2024 yılında da sonuçların açıklanmasının ardından tercihlerin ertesi hafta başlayabileceği tahmin ediliyor.

Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacak?

Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecek. Sınav sonuçları, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenilebilecek.

YKS Soru ve Cevapları Yayınlandı

YKS'nin tüm oturumları tamamlandı. ÖSYM, 2024 YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarını "osym.gov.tr" internet adresinden adayların erişimine açtı.

Tercih Süreci Hakkında Bilgiler

ÖSYM'nin daha önceki uygulamalarına dayanarak, öğrencilere tercih işlemleri konusunda yol gösterici olacak olan tercih kılavuzunun sonuçlardan kısa bir süre sonra yayımlanması bekleniyor.

Tercih kılavuzunda, üniversitelerin kontenjanları, taban puanları ve programlar hakkında detaylı bilgiler yer alacak. Öğrenciler, bu kılavuz ışığında istedikleri üniversite ve programları tercih edebilecekler.

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler, tercihlerini ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden yapacaklar. Tercihlerin dikkatli bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor, çünkü öğrencilerin geleceklerini doğrudan etkileyecek.

YKS sonuçlarının açıklanması ve tercih sürecinin ardından, yerleştirme sonuçları da ÖSYM tarafından ilan edilecek. Öğrenciler, yerleştirme sonuçlarını yine ÖSYM'nin internet sitesinden öğrenebilecekler.

YKS'ye giren tüm öğrencilere başarılar diler, tercih sürecinde doğru kararlar vermelerini umarız.

Kaynak: rss