Fahrettin Koca'nın yerine Sağlık Bakanlığı görevine Kemal Memişoğlu atandı. Memişoğlu, neredeyse 8 yıl boyunca İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak görev yapmıştı. Bu atama sonrasında, Kemal Memişoğlu'nun kimliği, kökeni ve kariyeri gibi detaylar da merak konusu oldu.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türkiye'nin önde gelen genel cerrahi uzmanlarından biri olarak tanınmaktadır.

Kemal Memişoğlu nereli?

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 1966 yılında Trabzon'da doğmuş olup aslen Rizeli biridir.

Tıp eğitimini 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı ve 1995 yılında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanlığı'nı almıştır.

Erken kariyeri ve yurt dışı deneyimleri

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 1999-2000 yıllarında ise Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon Ünitesi'nde çalışarak uluslararası alanda deneyim kazanmıştır.

Akademik ve i̇dari görevleri

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 2000-2002 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Başasistanlık yapmıştır. 2002 yılı sonunda PTT Hastanesi’ne Başhekim olarak atanmış ve 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği görevini başarıyla yürütmüştür.

Çin'li Neta'nın  Türkiye'ye ithalatı durdu Çin'li Neta'nın  Türkiye'ye ithalatı durdu

2012 yılında İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atanmış, ardından Mayıs 2014 – Ekim 2016 tarihleri arasında aynı birliğin Genel Sekreterlik görevini üstlenmiştir.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü dönemi

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 06 Ekim 2016 tarihinde İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atanmıştır. Genel cerrahi alanında 2008 yılında doçentlik, 2016 yılında ise profesörlük unvanlarını almıştır. Memişoğlu, ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış birçok bilimsel makale ile tıp dünyasına önemli katkılar yapmıştır.

Özel hayatı

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. Kariyeri boyunca akademik ve idari görevlerde önemli başarılar elde etmiştir. Türkiye'nin sağlık sektöründe önemli bir figür olarak tanınmaktadır.

Editör: Haber Merkezi