Karnesi Düşük Çocuklar İçin Aile Rehberi: Destek ve Kabul Önemli

Yaz tatili, karnesi düşük notlarla gelen çocuklar için endişe verici bir dönem olabilir. Bu durumda ailelerin suçlayıcı değil, kabul edici ve destekleyici bir tutum sergilemesi hayati önem taşır.

Karneyi Çocuğun Değeri Olarak Görmeyin

NEV FSM'den Uzm. Dr. Çiğdem Tanrıverdi, "Karne, belirli bir dönemin sonucudur. Çocuğunuzun değerini ölçmez" diye vurguluyor. Ailelerin, çocuklarının karne notlarına tepki vermeden önce, onların duygularını önemsemeleri ve kendilerini ifade etmelerine izin vermeleri gerekir.

Çocuğun Endişelerini Anlayın

Dr. Tanrıverdi, "Çocuğunuz da notları konusunda endişeli ve üzgün olabilir. Notların, çocuğunuzun akademik hayatında tek önemli şey olmadığını gösterin" diyor. Çocuğun karne notuna değil, tüm yıl boyunca nasıl geçirdiğine odaklanın.

Notu Değil Çabayı Ödüllendirin

"Çocuğunuzun karne notu iyiyse, notu değil çabasını takdir edin" diyen Dr. Tanrıverdi, sürece odaklanmanın önemini vurguluyor. "Çocuğunuza destek olun. Zayıf olduğu alanlarda yardım edin, ancak güçlü yanlarını da fark edin ve destekleyin."

Kaliteli Zaman Geçirin

"Hediye vermeyi düşünüyorsanız, maddi değeri olan bir şey yerine, birlikte kaliteli zaman geçireceğiniz bir aktivite planlayın" diyen Dr. Tanrıverdi, ailenin çocukla vakit geçirmesine dikkat çekiyor.

Kardeşler ve Arkadaşlarla Kıyaslamayın

Üniversite Taban Puanları 2024 - YKS (TYT-AYT) Sayısal & Sözel 2 Yıllık (Önlisans) ve 4 Yıllık (Lisans) Tercih Puanları, Sıralamaları ve Kontenjanları Üniversite Taban Puanları 2024 - YKS (TYT-AYT) Sayısal & Sözel 2 Yıllık (Önlisans) ve 4 Yıllık (Lisans) Tercih Puanları, Sıralamaları ve Kontenjanları

"Çocuğunuzu not ortalaması düşükse, olumsuz tepkiler vermekten kaçının. Kardeşleri, arkadaşları ve başkaları ile kıyaslamayın. Destekleyici olun" diyor Dr. Tanrıverdi.

Zorlukları Keşfedin

"Çocuğunuzun notları ile yargılanmaması gerekir. Nerelerde zorluk yaşadığını birlikte keşfedin ve yeni dönem için stratejiler belirleyin" diyen Dr. Tanrıverdi, karnenin çocuğun değerini belirleyen bir kriter olmadığını hatırlatıyor.

Kaynak: rss