Avrupa Konseyi'nin 14 Aralık 2023 tarihinde Ukrayna ile katılım müzakerelerine başlama kararı almasının ardından bugün, dönem başkanlığını Belçika'nın yaptığı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, Lüksemburg'da Ukrayna ile ilk kez resmi olarak müzakere masasında buluştular.

Hükümetlerarası Katılım Konferansı'na görüntülü olarak bağlanan Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal, açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Ukrayna’nın Avrupa Birliği dışında güçlü bir ülke olamayacağına ve AB’nin de Ukrayna olmadan güçlü olamayacağına içtenlikle inanıyoruz. Değerli dostlar, bugün Ukrayna ve AB arasındaki ilişkilerde yeni bir bölümün başlangıcını simgeliyor. Hepinize çalışmalarınız için büyük bir minnet duygusu ile teşekkür ediyoruz." Şmihal, bugünün Ukrayna için tarihi bir gün olduğunu vurgulayarak, Ukrayna'nın AB'ye katılımının AB için de büyük bir başarı olacağını belirtti.

Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib,

"Bu, hepimiz için tarihi bir an ve ilişkilerimizde bir kilometre taşını temsil ediyor"

Van Gölü'nde korkutan deprem (Son depremler) Van Gölü'nde korkutan deprem (Son depremler)

ifadelerini kullandı. Lahbib, Avrupa Birliği'nin Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşı kınadığını ve Ukrayna halkının direnişini selamladığını belirtti. Ayrıca, AB'nin savaşın devam ettiği süreçte Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

"Ukrayna, katılım müzakerelerine resmi olarak başlamak için gerekli olan tüm adımları attı."

AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, Ukrayna'nın zor bir dönemden geçmesine rağmen reform süreçlerinde önemli ilerlemeler kaydettiğine dikkat çekti. Varhelyi, şu ifadeleri kullandı:

"Ukrayna, katılım müzakerelerine resmi olarak başlamak için gereken tüm adımları attı. Reform süreçlerindeki ilerlemenin sürdürülebilir olması büyük önem taşımaktadır. Ukrayna'yı tüm üyelik kriterlerine tam olarak uyum sağlamak için çabalarını sürdürmeye davet ediyorum. Sunulan müzakere çerçevesi, katılım müzakereleri için sağlam bir temel ve geniş kapsamlı araçlar sunmaktadır."

Moldova ile görüşmeler, bugün saat 19:00'da başlayacak.

Ukrayna ve Moldova, 2022 yılı Şubat ayında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından kısa bir süre sonra Avrupa Birliği'ne üyelik başvurusunda bulundu. AB, Ukrayna ve Moldova'nın başvurularını hızla değerlendirerek, 2022 yılı Haziran ayında her iki ülkeye de adaylık statüsü vermişti. Avrupa Birliği bakanları, Ukrayna'nın ardından TSİ 19.00'da Moldova ile görüşmelere başlayacak.

Aday ülkeler, müzakere sürecinde 35 fasıl altında birçok alanda yasalarını ve standartlarını AB normlarına uygun hale getirmeleri gerekiyor. Bu fasıllar, mal ve hizmetlerin serbest dolaşımından balıkçılığa, vergi düzenlemelerinden enerji politikalarına, çevre korumasından yargı ve güvenliğe kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Ukrayna, 2030 yılına kadar Avrupa Birliği'ne katılmayı hedefliyor.

Editör: Emre YAZICI