Türkiye'nin Portekiz'e Karşı EURO Şampiyonlarındaki Yolculuğu

Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) F Grubu'na başlayan Türkiye, Gürcistan'ı 3-1 mağlup ederek turnuvaya başarılı bir giriş yaptı. Ancak ikinci maçında Portekiz'e 3-0 mağlup olan Türkiye, güçlü rakibi karşısında mücadele etmekte zorlandı.

Türkiye, Portekiz karşısında önceki EURO şampiyonalarında da gol atamadığı bir eksikliğini sürdürdü. 1996, 2000 ve 2008 EURO turnuvalarında da Portekiz ağlarını sarsamayan Türkiye, bir kez daha bu hedefine ulaşamadı.

1996 EURO'da D Grubu'nda karşılaşan Türkiye ve Portekiz, iyi bir mücadele sergileyen Türkiye'nin 66. dakikada Fernando Couto'nun golüne engel olamamasıyla 1-0 Portekiz galibiyetiyle sonuçlandı. Türkiye, D Grubu'nu puansız son sırada tamamladı.

2000 EURO'da B Grubu'ndan ikinci sırada yükselen Türkiye, çeyrek finalde Portekiz ile karşı karşıya geldi. Bir penaltı fırsatını değerlendiremeyen Türkiye, Nuno Gomes'in 44. ve 56. dakikalarda kaydettiği gollerle 2-0 mağlup olarak turnuvadan elendi.

Türkiye'nin EURO şampiyonalarındaki en büyük başarısını elde ettiği 2008 EURO'da A Grubu'nda yine Portekiz ile karşılaşan Türkiye, grubun ilk maçında rakibine gol şansı tanımadı. Ancak ikinci yarıda Pepe'nin 61. ve Raul Meireles'in 90+3. dakikalarda attığı gollerle Portekiz, Türkiye'yi 2-0 mağlup etti.

Trabzonspor’da Denis Draguş’a imza töreni Trabzonspor’da Denis Draguş’a imza töreni

Grubun diğer maçlarında İsviçre ve Çekya'yı mağlup eden Türkiye, çeyrek finalde Hırvatistan engelini de aşarak yarı finale yükseldi. Yarı finalde ise Almanya'ya 3-2 kaybederek turnuvaya veda etti.

EURO şampiyonalarında Portekiz'e gol atamadığı gibi, Türkiye resmi maçlarda da galibiyet alamadı. Portekiz'e karşı 18 Aralık 1955 ve 2 Haziran 2012'de oynanan hazırlık maçlarını 3-1 kazanan Türkiye, bu iki maçın dışında rakibine diş geçiremedi.

Kaynak: rss