Türk lirası mevduata uygulanan stopaj oranları güncellendi. Cumhurbaşkanı kararıyla Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle, 6 aya kadar vadeli hesaplardaki stopaj oranı %5'ten %7.5'e yükseldi.

1 yıla kadar olan vadeli hesapların stopaj oranı ise %3'ten %5'e çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı kararıyla, altı aya kadar vadeli hesaplardaki stopaj oranı %5'ten %7.5'e yükseltildi.

Gayrimenkul yatırım fonlarının yatırımcıya iki önemli avantajı neler? Gayrimenkul yatırım fonlarının yatırımcıya iki önemli avantajı neler?

Mevduat hesaplarında stopaj oranları değişti

1 yıla kadar olan vadeli hesapların stopaj oranı %3'ten %5'e yükseldi. Karar gereği, 1 yıldan uzun vadelerde stopaj oranı önceki %0'dan %2.5'e çıkarıldı. Ancak, enflasyon oranına bağlı olarak değişen faiz oranlarıyla uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda stopaj tamamen kaldırılarak %0'a indirildi.

"Vergi düzenlemelerinde uzatma: gelir stopaj oranı değişikliği"

Bankalar tarafından ihraç edilen tahvil ve bonolar ile varlık kiralama şirketlerinin çıkardığı kira sertifikalarından elde edilen gelirlerde, yatırım fonlarından sağlanan kazançlarda, varlığa ve ipoteğe dayalı, ipotek ve varlık teminatlı menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerde uygulanan indirimli gelir stopaj oranı uygulamasının süresi 30 Nisan 2024 tarihine kadar uzatılmıştı.

Editör: Mehmet Avşar