TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan TÜİK Başkanı'nın Şirket Kârlılığı Açıklamalarına Tepki

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya'nın şirket kârlılıklarıyla ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Hisarcıklıoğlu, özel sektörü suçlu ilan etmeden önce herkesin kendi işini en iyi şekilde yapması gerektiğini vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Üreten, istihdam sağlayan, bu ülkenin geleceğine yatırım yapan özel sektörü suçlu ilan etmeden önce herkes kendi işini en iyi şekilde yapsın" dedi.

Çetinkaya'yı özel sektör kârlılığı açıklamaları üzerinden eleştiren Hisarcıklıoğlu, "Fahiş fiyat artışı yapan şirket varsa, kamunun yetkili kurum ve kuruluşları işlem yapsın. Toptancı anlayışla bütün şirketler suçlu ilan edilemez" ifadelerini kullandı.

TÜİK Başkanı Çetinkaya, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye'deki şirket kârlarının enflasyonu yukarı taşıdığını ve Türkiye'de şirket kâr artışlarının yurt dışında olduğundan daha yüksek olduğunu belirtmişti.

Batıyorlar İddialarına Sert Tepki

Hisarcıklıoğlu, bazı firmaların zor durumda olduğu iddialarına da sert tepki gösterdi. "Firmalarımız, bu ülkenin milli servetidir" diyen Hisarcıklıoğlu, "Özel sektörümüz yatırım, istihdam, üretim ve ihracatını her sene artırmakta ve dünyanın dört bir köşesinde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedir" dedi.

Doğan Burda dergi grubu satıldı Doğan Burda dergi grubu satıldı

Şirketlere itibar cellatlığı yapıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Bazı il ve ilçelerimizde sektörlerle, firmalarla ilgili 'zordalar, batıyorlar' gibi dedikodular çıkarmak, altına adını yazma cesareti olmadan batacak şirketler listelerini iletişim kanallarından paylaşmak alçaklıktır, ahlaksızlıktır, suçtur. Ülkemize, milletimize ve ekonomimize ihanettir" değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, ticaret dünyasının tüm paydaşlarına yönelik çağrıda bulundu. "Lütfen dedikodu ticareti yapanları dinlemeyin, o ticaretin ortağı olmayın" diyen Hisarcıklıoğlu, "Firmalarımız, bu ülkenin milli servetidir. Birkaç şirketin zorda kalmasını bahane ederek dedikodularla karalanmaya çalışılan firmalarımızda binlerce insan çalışıyor ve evlerine ekmek götürüyorlar" ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, asılsız batak şirketler listesi hazırlayanların Cumhuriyet savcılarına şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. "Şirketler hakkında asılsız dedikodu çıkartanlar yargılanmalı" diyen Hisarcıklıoğlu, iletişim kanallarından kara listeler paylaşanlara karşı hukuki işlem başlatılması çağrısında bulundu.

Bankalara Çağrı

Hisarcıklıoğlu, bankalara da seslenerek, reel sektör ile finans sektörünün aynı elmanın iki yarısı olduğunu vurguladı. Bankaların firmaların yanında durmaya devam etmesi gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Özellikle bazı bankaların il ve ilçe şubelerini dedikodu ticareti konusunda daha hassas olmaya davet ediyorum" dedi.

Hisarcıklıoğlu, "Fahiş fiyat artışı yapan şirket varsa, kamunun yetkili kurum ve kuruluşları işlem yapsın. Toptancı anlayışla bütün şirketler suçlu ilan edilemez" ifadeleriyle özel sektörü suçlu ilan edenlere tepki gösterdi.

Kaynak: rss