CHP'den Boş Askeri Alanların İmarına Tepki

CHP eski Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yazılı bir açıklama yaparak, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından boşaltılan askeri alanların imara açılmasına tepki gösterdi. Tekin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yaptığı imar planı değişiklikleriyle İstanbul'un talanına ortak olduğunu iddia etti.

Tekin, açıklamasında "15 Temmuz darbe girişiminden sonra boşaltılan askeri alanlar, halkın yeşil alan olarak kullanması için söz verilmişti. Ancak bugün bu alanlar, betonarme binalara kurban ediliyor." ifadelerini kullandı.

"Bu rantçı, yağmacı zihniyet hemen son bulmalıdır. Tarihi, kültürel ve doğal mirasımız böylesine pervasızca tahrip edilemez." diyen Tekin, "Sayın Bakan, bu uygulamalara derhal son vermelidir. Halkın, çevrenin ve geleceğin değil rantiyenin bakanı olmayı bir kenara bırakıp görevinizi layıkıyla yapmalısınız." şeklinde seslendi.

Beşiktaş Orhaniye Kışlası'ndaki Betonlaşma

Tekin, açıklamasında Beşiktaş Orhaniye Kışlası'ndaki betonlaşmaya da dikkat çekti. "Beşiktaş'ın tarihi ve simgesel yapılarından Orhaniye Kışlası'nın sınırları içinde yer alan Musevi Mezarlığı ve Yıldız Parkı'nın ortasındaki 19 bin metrekarelik arazi, şu anda betonlaşmanın pençesindedir." diyen Tekin, "Beton lobisi, imar çeteleri tüm hızıyla iş başında. Çevre ve Şehircilik Bakanları değişmiş ne yazar? Rantçı zihniyet hiç değişmemiş." ifadelerini kullandı.

Kışla Nasıl İmara Açıldı?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2023'te İstanbul Beşiktaş'taki Yıldız Parkı'nın yanında bulunan eski kışla arazisinin imar planlarını değiştirmişti. Planla birlikte 19 bin metrekarelik alan, kışla sınırları dışında bırakıldı ve parseller tarihi sit alanı sınırından da çıkarıldı. Yeni planda arazinin 13 bin 452 metrekaresi konut alanı, 1.483 metrekaresi ise sosyal kültürel tesis alanı olarak belirlendi. Bu alanlarda inşaat oranı 1,50, yükseklik ise 5 kat olarak belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), planın iptali için dava açtı.

Sokak hayvanları tasarısı Meclis'te... AKP'den ötanazi kararı Sokak hayvanları tasarısı Meclis'te... AKP'den ötanazi kararı

İBB'nin Tepkisi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kışlanın imara açılmasıyla ilgili olarak "İstanbul'un akciğerlerine tecavüz ediliyor. Yıldız Parkı ve Musevi Mezarlığı'nı keserek, bu bölgeye gökdelenler dikecekler. Buna izin vermeyeceğiz." demişti.

CHP'nin tepkisi üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Orhaniye Kışlası'ndaki betonlaşmayı durdurmak için çalışma başlattı. Bakanlık, konuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak, "İmar planı değişikliğine ilişkin itirazlar değerlendiriliyor. Süreç tamamlanana kadar herhangi bir inşaat faaliyetine izin verilmeyecektir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: rss