Taylor Swift'in Avrupa Turnesi Avrupa Ekonomisini Harekete Geçiriyor

Ünlü pop yıldızı Taylor Swift'in Avrupa turnesi, hayranların turizm ve hizmetler sektörüne olan talebi yükseltirken, ekonomistler bu etkinliğin yaz boyunca Avrupa ekonomisine olası etkilerini tartışıyor.

Swift'in turnesi, uçak biletleri, oteller, restoranlar ve anı eşyalar için harcama yapan yüz binlerce hayranı beraberinde getiriyor. Sadece Swift'in Londra'daki sekiz konserinin yüz binlerce kişiyi ağırlaması bekleniyor.

Ekonomik Etkileri Tartışılıyor

Deutsche Bank'tan Türkiye ekonomisi için dezenflasyon öngörüsü Deutsche Bank'tan Türkiye ekonomisi için dezenflasyon öngörüsü

Analistler, Swift çılgınlığının ekonomik yansımalarını değerlendiriyor. Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti Philip Lane, Paris Olimpiyatları, Euro 2024 futbol şampiyonası ve Taylor Swift turnesinin hizmet sektöründe süregelen enflasyonu körükleyebileceği konusunda uyardı.

Benzer şekilde, Portekiz İstatistik Ofisi, Taylor Swift konserinin Lizbon'daki "önemli bir kültürel etkinlik" nedeniyle enflasyonu hızlandırdığını belirtti.

Merkez Bankalarının Etkilenmesi

Avrupa Merkez Bankası, enflasyonun son bir yılda önemli ölçüde düşmesiyle faiz oranlarını düşürmeye başladı. Ancak hizmet sektöründeki fiyat artışlarının beklenenden yüksek seyretmesi, enflasyonist baskıların azalmadığı endişelerini beraberinde getirdi.

Swift'in turnesinin, Euro 2024 ve Paris Olimpiyatları ile birlikte Avrupa çapında otel odaları ve uçuşlar için talep yaratarak fiyatları artırması bekleniyor.

TD Securities stratejisti Lucas Krishan, "Bu küçük tuhaflıkların bile büyük etkileri olacak. Merkez bankaları karar alırken tablo daha da karmaşıklaşacak" dedi.

İngiltere'deki Etkileri

Krishan ayrıca Swift'in Ağustos ayındaki konserlerinin İngiltere'de hizmet enflasyonunu artırabileceğini belirtti. Ağustos enflasyon verilerinin İngiltere Merkez Bankası yetkililerini Eylül ayında faiz indirimine gitmeme konusunda teşvik edebileceğini söyledi.

Ancak Nomura ekonomisti George Moran farklı bir görüş sundu ve "Taylor Swift'in merkez bankası politikasını etkilemesi pek olası değil. Hükümet politikasını da etkilemesi beklenmiyor. Bir ülkede büyümenin süperstar konserlerine bağlı olması sürdürülebilir değil" dedi.

Taylor Swift'in Avrupa turnesi, Avrupa ekonomisinde hizmet sektöründe talep artışına ve potansiyel olarak enflasyonist baskılara yol açarak turizm ve hizmetler sektörünü canlandırıyor. Merkez bankaları, bu etkinliklerin ekonomik sonuçlarını değerlendirirken faiz oranı kararlarını daha dikkatli almaları gerekebilir.

Kaynak: rss