Bodrum Bitez'de Gürültü Kabusu: Huzurlu Mahalle Canı Cehenneme Dönüştü

Bodrum'un sakinliğiyle ünlü Bitez Mahallesi'nde yaşayanlar, son üç yıldır gürültü kirliliği nedeniyle uykusuz geceler geçiriyor. Mahalle halkı, evlerinin arasında yer alan eğlence mekanlarından yayılan gürültünün hayatlarını çekilmez hale getirdiğini savunuyor.

50 kişilik bir grup mahalle sakini, sorunlarına çözüm bulmak için Bodrum Belediyesi'ne başvurdu. Avukat Emre Atmaca ile birlikte belediyeye gelen mahalleliler, 2020 yılında Bodrum Belediye Meclisi tarafından alınan ve canlı müzik ruhsatı verilmemesi gereken yerleri belirleyen karara dikkat çekti.

Mahalle sakinleri, belediyeden söz konusu karara uyulmasını ve gürültü yapan işletmelerin müzik ruhsatlarının iptal edilmesini talep etti. Ayrıca, işletmelerin ses yalıtım önlemleri almaları gerektiğini vurguladı.

Mahalle temsilcisi Nuran Bilen, "Gürültü sabahın erken saatlerinde başlıyor ve gece boyunca sürüyor. Evlerimizde birbirimizle konuşamaz hale geldik. Ya müzik ruhsatları iptal edilsin ya da işletmeler ses önleyici izolasyon yapsınlar. Üç beş işletme para kazanacak diye mahallede huzur kalmadı" dedi.

Avukat Emre Atmaca, mahallelinin yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: "Bodrum'da yaşayan ve çalışan bizler, gürültü nedeniyle dinlenemiyoruz. İşletme sahiplerini uyaran vatandaşlar tehdit ediliyor. Şikayet ettiğimiz kurumlar işlem yapsa da bunlar yetersiz kalıyor."

Sokak hayvanları tasarısı Meclis'te... AKP'den ötanazi kararı Sokak hayvanları tasarısı Meclis'te... AKP'den ötanazi kararı

Atmaca, gürültü kirliliğinin toplumsal bir sorun olduğunu ve gürültüye neden olmanın bir suç teşkil ettiğini vurguladı. "Devletin ilgili kurumları bu yasa dışı eylemlerin önüne geçmeli ve gerekli yaptırımları uygulamalıdır" diye konuştu.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nü eleştiren Atmaca, "Müdürlük, konut bölgelerine eğlence mekanı ruhsatı veriyor. Bu durum, sorunların artmasına neden oluyor. Biz, belediye meclisinin aldığı canlı müzik ruhsatının verilmemesi gereken yerler listesine uyulmasını isteyeceğiz" dedi.

Kaynak: rss