32 Maddelik Tasarruf Tedbirlerini İçeren Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı'na Sunuldu

32 maddelik tasarruf tedbirlerini içeren kanun teklifi, Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Bu düzenleme, kamu harcamalarında tasarrufu sağlamak amacıyla yasal çerçeveyi belirliyor.

Teklifte, kamu kaynaklarının daha verimli kullanılmasına yönelik önemli değişiklikler yer alıyor. Bu adım, mali disiplinin artırılmasını ve kamusal harcamaların daha etkin bir şekilde yönetilmesini hedefliyor.

Kızıldeniz'deki kesinti küresel ağa yayıldı Kızıldeniz'deki kesinti küresel ağa yayıldı

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Yeni Tasarruf Tedbirleri Kanun Teklifinin Detaylarını Açıkladı

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, yeni tasarruf tedbirleri kanun teklifinin detaylarını açıkladı. Buna göre, kamu görevlilerinin birden fazla maaş alması sona erecek; her kamu görevlisi yalnızca tek bir görev için maaş alabilecek. İkramiye ve huzur hakkı ödemeleri ise 92 bin Türk Lirası ile sınırlandırılacak.

Güler,

"Kamu görevlileri, hizmetlerinden dolayı 92 bin Türk Lirasını aşan herhangi bir ödeme almayacak, varsa da bu miktarı hazineye devredecek,"

diye belirtti.

Bu tasarruf tedbirlerine uymayan bürokratlar ise cezalandırılacak. Kamu çalışanları, ait oldukları mevzuata göre cezalandırılacak ve bu ceza maaş kesintisini de içerebilecek.

Ayrıca, 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde harcamalar yapılırken, 2023 yılı nüfus kayıtları dikkate alınacak. Böylece, nüfus azalması nedeniyle bütçenin düşmesinin önüne geçilecek.

Özelleştirme İdaresi Kamu Araçlarının Satışında Tam Yetkili Olacak, Aydınlatma Giderlerinde Belediyelerin Payı Artırılacak

Özelleştirme İdaresi, kamu araçlarının satışında tam yetkili olacak. Sokak ve caddelerin aydınlatma giderlerinde belediye ve il özel idarelerinin payı yüzde 20'den yüzde 30'a yükseltilecek.

Kanun teklifi ayrıca hibrit araçlara yönelik bir düzenleme de içeriyor. Motor hacmi 1800 cc'yi geçmeyen ve bedeli 1 milyon 350 bin TL'yi aşmayan hibrit araçlara ÖTV desteği sağlanacak.

Editör: Haber Merkezi