Kurbanlık Hayvanların Satımı İçin Yeni Düzenlemeler

Et ve Süt Kurumu, Satılamayan Kurbanlık Hayvanları Alacak

Kurbanlık hayvanları satmak için pazara getiren üreticilerin satamadıkları hayvanlar, maliyetleri göz önünde bulundurularak Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından satın alınacaktır. Satışa konu olan hayvanlar karkas et olarak teslim edilecektir.

ESK'ye Satış Koşulları ve Süreci

ESK'ye hayvanlarını satmak isteyen üreticilerin 20-28 Haziran tarihleri arasında en yakın ESK Kombina Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında hayvanların kimlik bilgileri, kurbanlık satışı için verilen sevk raporu ve kurban pazar yeri giriş ve kira belgesinin sunulması yeterli olacaktır.

ESK, gerekli kontrollerin ardından Hayvan Alım Kriterleri ve Uygulama Esasları Talimatlarına uygun olarak hayvanları satın alacaktır.

Ödeme ve Kesim İşlemleri

ESK, hayvanları satın aldığı üreticilere ödemeyi üç iş günü içinde gerçekleştirecektir. Üreticilere kolaylık sağlamak amacıyla hayvanlar bulundukları yere en yakın kesimhanede kesilebilecektir.

Konut sektöründe olumlu öngörü: Kredili satışlarda artış bekleniyor Konut sektöründe olumlu öngörü: Kredili satışlarda artış bekleniyor

Kurbanlık Hayvan Alım Tarifesi

ESK'nin cari alım ile Kurbanlık Hayvanların Alım Tarifesinden alınacak hayvanların fiyatları şu şekildedir:

  • Büyükbaş Hayvanlar: Canlı ağırlık kg başına 36,30 TL
  • Küçükbaş Hayvanlar: Canlı ağırlık kg başına 35,70 TL

Uygulamanın Amacı

Bu düzenlemenin amacı, üreticilerin bakım, besleme ve taşıma maliyetlerini dikkate alarak satamadıkları kurbanlık hayvanların satışını kolaylaştırmak ve üretici ekonomisini desteklemektir.

Kaynak: rss