İmamoğlu: Milletimiz onları evine yollamaya devam edecek İmamoğlu: Milletimiz onları evine yollamaya devam edecek

Diyarbakır'da Eşini Vahşice Katleden Katibe İndirimsiz Ceza!

Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nde kuzeniyle evli olan Orhan Çetin, eşi Naile'yi işkence ederek öldürdüğü için alınan indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nce esastan incelendi.

Sanık, savunmasında cinayeti haksız tahrik nedeniyle gerçekleştirdiğini öne sürerek hem cezasında indirim talep etti hem de akıl ve ruh sağlığının yerinde olmadığını belirterek rapor istendi. Ancak Yargıtay bu talepleri reddetti.

Dicle Üniversitesi Psikiyatri Servisi'nden alınan raporda sanığın akıl ve ruh sağlığının yerinde olmadığı bildirilirken, İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi raporu ise sanığın akıl sağlığının yerinde olduğunu belirtti. İki rapor arasındaki çelişkiyi ortadan kaldırmak için sanık, İstanbul Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas ile 1. Üst Kuruluna sevk edildi ve burada da akıl ve ruh sağlığının yerinde olduğu belirtilerek sanığın akıl sağlığının yerinde olduğuna hükmedildi. Bu nedenle, sanığın akıl sağlığı yönündeki temyiz itirazı reddedildi.

Yargıtay, Naile'nin cesedinin ağzı, burnu koli bandıyla bantlı halde bulunduğunu, ayrıca ensesinde 4 santimlik çökme ve kırık, saç köklerinde yoğun kan pıhtısı, boynunda yoğun morluk ve yaralar tespit edildiğini vurguladı. Kol ve bacaklarında kocası tarafından çizilen yoğun tükenmez kalem izleri ve vajinal bölgeye sokulmuş bir demir çubuk bulundu.

Sanığın eşini öldürmeden önce el ve ayakları ile vücudunun koli bandıyla hareketsiz bırakıldıktan sonra, yardım çığlığında bulunabileceğini engellemek ve sesinin duyulmaması için de ağız ve burnunun bantlandığı belirtildi.

Yargıtay, genç kadının, kafatasında ölüme neden olabilecek travmatik bulguya rastlanmadığını ancak elbiselerinin çıkarılarak vajinal bölgedeki pelvis boşluğuna sokulan demir çubuk sonucu oluşan yoğun kanama ve rahim parçalanmasıyla ölüm nedeninin genital bölgeye sokulan demir cisim olduğunu kaydetti.

Yargıtay ayrıca sanığın eşini öldürürken kullandığı vahşi yöntemin toplum vicdanını derinden yaraladığını ve bu yöntemlerin orantısız ve gereksiz bir psikolojik güdüyle uygulandığını vurguladı.

Katil, eşini öldürebilecek bir imkâna sahip olmasına rağmen ölümüne yol açacak şekilde vajinasına demir çubuk sokup nefessiz bırakarak, çocukları evdeyken acı çektirip vahşice öldürmüştü.

Yargıtay, katilin haksız tahrik indiriminden yararlanabilmek için eşinin evlilik birlikteliği sadakatine aykırı davrandığını iddia etse de bunu ispatlayacak bir delil bulunmadığını ve cinayetin yalnızca bir çorap tartışmasından kaynaklandığını belirtti.

Yargıtay, delillerin hukuka uygun elde edildiğini ve vicdani kararın dosyadaki belgelerle uyumlu olduğunu vurgulayarak, kadından sanığa yönelik haksız tahrik oluşturacak hiçbir delil bulunmadığına işaret etti.

Bu nedenle, kararda hukuka aykırılık bulunmadığından yerel mahkeme hükmü oy birliğiyle onandı.

Kaynak: rss