ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsviçre'de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, ABD'nin, Çin ve diğer ülkelerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in barış önerilerine yönelik görüşlerini öğrenmek istediğini belirtti.

Sullivan, konuşmasında şunları söyledi: “Çin gibi ülkelere şu sorunun sorulması gerektiğini düşünüyorum: Putin'in sunduğu barış önerileri, sizin için kabul edilebilir bir temel mi? Çünkü eğer yanıt ‘evet’ ise, bu BM Şartı’na sırt çevirdikleri anlamına gelir.” Sullivan, Çinli temsilcilerin konferansta bulunmamasının Pekin'in Ukrayna ihtilafına ilişkin tutumunu açıkça ortaya koyduğunu ve diğer ülkelerin de bunu dikkate alması gerektiğini vurguladı.

İsviçre'de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde konuşan Sullivan, ABD yetkililerinin, Çin ve diğer ülkelerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna ihtilafına yönelik barış önerilerine dair görüşlerini bilmek istediklerini söyledi.

Japonya'nın 'ilk kadın başsavcısı' göreve başladı Japonya'nın 'ilk kadın başsavcısı' göreve başladı

Sullivan, “Açıkçası Çin gibi ülkelere şu sorunun sorulması gerektiğini düşünüyorum: Putin'in sunduğu barış önerileri, sizin için kabul edilebilir bir temel mi? Çünkü eğer yanıt ‘evet’ ise, bu BM Şartı’na sırt çevirdikleri anlamına gelir” ifadelerini kullandı. Ayrıca, konferansta Çinli temsilcilerin bulunmamasının, Pekin'in Ukrayna ihtilafına ilişkin tutumunu net bir şekilde gösterdiğini ve diğer ülkelerin de bunu dikkate alması gerektiğini vurguladı.

Cuma günü Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'daki çatışmanın çözümü için Kırım, Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporojye bölgelerinin Rusya'nın bir parçası olarak tanınmasını, Ukrayna'nın bağlantısız ve nükleer silahlardan arındırılmış statüsünün pekiştirilmesini, askersizleştirilmesini, Kiev'in NATO üyeliğinden vazgeçmesini ve Rusya karşıtı yaptırımların kaldırılmasını öngören yeni barış önerilerinde bulunmuştu.

İsviçre, 15-16 Haziran tarihlerinde Lucerne kenti yakınlarındaki Bürgenstock beldesinde düzenlenen Ukrayna konulu konferansa ev sahipliği yapıyor. Konferansa 92 ülke ve 55 devlet başkanının yanı sıra, AB, Avrupa Konseyi ve BM gibi 8 kuruluş da katılıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Brezilya lideri Luiz Inacio Lula da Silva'nın konferansa katılmayacağı bildirilmişti.

Editör: Haber Merkezi