Tetris, Sağlık Çalışanlarını Travma Sonrası Stresten Koruyor

Milyonlarca oyuncunun sevdiği klasik video oyunu Tetris, artık yalnızca bir eğlence aracı değil, aynı zamanda sağlık çalışanlarının travma sonrası stres bozukluğuyla (TSSB) mücadelesine yardımcı oluyor.

İngiltere'deki Daily Mirror gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, İngiliz sağlık çalışanları, Kovid-19 salgınıyla başa çıkmanın yol açtığı travma sonrası stresi aşmak için Tetris kullanıyorlar.

Makalede, farklı geometrik şekillerdeki düşen blokları hızla uyacak şekilde döndürme tuşuna basarken, beyindeki travmatik tepkilerden sorumlu alanın harekete geçtiği belirtiliyor.

Rahatsız edici bir anıyı kasıtlı olarak hatırlamak ve ardından birkaç dakika Tetris oynamak, hastaların beyinlerindeki "müdahaleci düşünceleri" açığa çıkarıyor.

Zihinsel Rotasyon

Araştırmaya ilham kaynağı olan İsveç'teki Uppsala Üniversitesi'nden Profesör Emily Holmes, müdahalenin amacının dirençli-olumsuz düşüncelerin akla gelme sayısını azaltmak olduğunu söylüyor.

Hastalar Tetris oynarken kasıtlı olarak bir anı akıllarına getiriyor ve "zihinsel rotasyon" kullanarak onunla etkileşime geçmeyi öğreniyorlar.

Doktorlar, Hemşireler, Hasta Bakıcılar...

Tüm dünya gibi İngiltere'yi de sarsan pandemi dönemi derin yaralar bıraktı, ancak bu süreçten en çok etkilenen meslek grubu şüphesiz sağlık çalışanları oldu.

iPhone SE 4 hakkında sessizliği bozdu iPhone SE 4 hakkında sessizliği bozdu

Kovid koğuşlarında görev yapan her dört çalışandan biri, salgın sırasında sonu gelmeyen kayıplarla yüzleştikten sonra TSSB yaşadı. Üçte birinden fazlası ise depresyonla mücadele ediyordu.

Cardiff'in Yoğun Bakım direktörü Dr. Julie Highfield, durumu şöyle özetliyor:

"Sağlıkçılar stresin en uç noktasında bitkin düşmüşlerdi. İnsanların her zamanki başa çıkma yolları, her zamanki çıkış yolları hastane ortamında yoktur. Bu yüzden de biraz ara vermeleri gerekiyordu ve çalışmaya devam edenler pek çok zor anıyla baş başa kaldılar, anılar onlara yük oldu. İnsanların dirençli anıları olur; bir türlü unutulmayan, aniden beliren görüntüler, akıllarına gelen anı parçaları, tüm bunlar çalışmayı zorlaştırır ve düşünmelerini etkiler."

Tamamen Ortadan Kaldırdı

Tetrisli terapiler uygulanan hastalardaki geri bildirimler son derece olumluydu; bazıları terapinin TSSB geri dönüşlerini neredeyse tamamen ortadan kaldırdığını ifade etti.

İzlenimler, bir iki dakikalık Tetris molasının ani ağlama nöbetlerini, uykusuzluğu ve akut davranış bozukluklarını zamanla ortadan kaldırdığını gösterirken, yerine daha berrak düşünceler ve sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunları hasta koğuşunda çözen bir bakış açısı kazandırdı.

Kaynak: rss