A Milli Futbol Takımı'nın Avusturya ile oynadığı maçta 2 gol atan Merih Demiral'ın gol sevinci UEFA tarafından cezalandırıldı. Avrupa futbolunun önde gelen kurumu UEFA, milli futbolcu Merih Demiral'a 2 maç men cezası verdi.

Merih Demiral'a verilen cezanın ardından spor camiasından birçok tepki geldi. Kulüpler, sosyal medya hesapları ve resmi sitelerinden bu karara tepki göstererek Merih Demiral'a destek mesajları paylaştı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Merih Demiral'a verilen skandal ceza sonrası bir kınama mesajı yayımladı. Bakan Bak, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"UEFA'nın, hukukî hiçbir dayanağı olmayan, bütünüyle siyasi olduğuna inandığımız haksız ve yanlı kararını kınıyoruz. Ülkemize ve millî futbolcumuz Merih Demiral'a uygulanan bu çifte standarda karşı hukukî yollardan hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Futbolcularımıza inanıyoruz. Onlar da gereken cevabı yeşil sahada verecektir."

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merih Demiral'a verilen skandal cezanın ardından bir açıklama yaptı. TFF Başkanı Büyükekşi, kınama mesajında şu sözleri dile getirdi:

UEFA Etik ve Disiplin Komitesi tarafından oyuncumuz Merih Demiral'a verilen iki maçlık cezayı kabul edilemez , hukuk dışı ve siyasi bir karar olarak görüyoruz, UEFA’nın maçta görevli delegesinin raporunda cezai yaptırım ile ilgili bir ifade olmamasına rağmen, bazı batılı siyasetçilerin açıklamalarının ardından UEFA’nın konu ile ilgili müfettiş atayarak soruşturma başlatmış olması da sürecin ve kararın bağımsızlığına gölge düşürmüştür.

Oyuncumuzun gol sevinci sırasında yaptığı işaret hiç bir şekilde siyasi bir işaret değildir, Türklerin yüzyıllardır kullandığı Türklüğü sembolize eden bir işarettir.

Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda
son 16 turunda Avusturya’yı eleyerek, çeyrek finale yükselen ve yarın çeyrek finalde Hollanda ile yarı finale yükselme maçına çıkacak A Milli Futbol Takımımızın tarih yazdığı bu büyük organizasyonda bu ceza asla kabul edilemez.

Başlatılan soruşturma sürecinin adaletsizliği , UEFA müfettişinin yanlı medya kuruluşlarına sızdırılan raporu ve titizlikle hazırladığımız 27 sayfalık kapsamlı Savunma dosyamızın değerlendirilmediğini savunma süremiz biter bitmez açıklanan karardan’da anlaşılmaktadır. 3 maçın altındaki cezalarda cas a itiraz ve başvuru yolunun kapalı olmasından dolayı da verilen 2 maçlık ceza ile itiraz hakkımızda elimizden alınmıştır.

Taraflı ve adaletsiz olan bu karar tüm milletimizi derinden hayal kırıklığına uğratmıştır. Kararın bazı yanlı medya kuruluşlarına sızdırılmış olmasından ise özellikle rahatsızlık duyuyoruz.

Bu tür eylemler sürecin siyasi platforma çekildiği yönündeki şüphelerimizi desteklemektedir, Tribünlerdeki ırkçı davranışlar da dahil olmak üzere çok daha ciddi ihlaller için verilen para cezaları ve ertelenmiş cezalarla karşılaştırıldığında, bu iki maçlık men cezası son derece orantısızdır.

Bu tutarsızlıklar maalesef Ülkemize karşı bir çifte standard uygulandığının en güçlü göstergesidir. Ancak Büyük Türk milleti’nin en büyük karakteristik özelliklerinden biri adaletsizlik ve hukuksuzluk karşısında tek vücûd olmayı başarmasıdır, tüm bu haksızlıklara karşı sadece Türk milli takımı olarak değil ulus olarak ayağa kalkarız.

Bu her zaman böyle olmuştur ve yarın akşam Berlin stadyumunda da sportif performansımızla bunu tüm dünyaya ispat edeceğiz. Sadece futbolun güzelliklerinin parlamasını istediğimiz bu güzel günlerde, haklı savunmamızı en detaylı ve kapsamlı şekliyle yaptık.

Galatasaray, Tete transferi nedeniyle tazminat ödemeye mahkum edildi Galatasaray, Tete transferi nedeniyle tazminat ödemeye mahkum edildi

Lakin bu haksız karar, ikinci evimiz olarak gördüğümüz Berlin'deki tutkulu taraftarlarımızı her zamankinden daha güçlü bir şekilde art niyetli provakasyonlara karşı dikkatli olarak bugüne kadar olduğu gibi takımımızın arkasında durmaya teşvik edeceğine eminim.

Spor camiasından gelen açıklamalar şu şekilde:

Trabzonspor tarafından yapılan paylaşım

Konyaspor tarafından yapılan paylaşım

Altay Spor Kulübü tarafından yapılan paylaşım

Bursaspor tarafından yapılan paylaşım

Editör: Haber Merkezi