Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in TÜSİAD YİK Toplantısı Açıklamaları

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından düzenlenen ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) ev sahipliğinde gerçekleşen Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Toplantısı'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyon

Bakan Şimşek, enflasyon konusunda şunları söyledi: "Enflasyonda en zorlu dönemi geride bıraktık. Uygulanan tutarlı ve güçlü programla birlikte para politikası dezenflasyonu şekillendiriyor. Para politikasının inşası zaman alıyor ancak enflasyon gelecek ay yüzde 60 seviyelerine düşecek. Yıl sonunda enflasyonda yüzde 42'ye kadar toleransımız mevcut."

Uluslararası Rezervler

Uluslararası rezervlerde kaydedilen tarihi düzeltmelere değinen Şimşek, "Bankalarla yapılan swap işlemlerini neredeyse kapattık. Swap hariç net rezervlerimiz eksi 61 milyar dolardan artı 18 milyar doların üzerine yükseldi. Bu düzelme 80 milyar dolara ulaştı. Daha önce bu ölçekteki bir iyileşmeyi 11 yılda sağlarken, bu iyileşme bir yılda gerçekleştirildi."

KKM

"KKM 60 milyar doların altına indi. Temmuz ayında KKM'den çıkış hızlanacak." diyen Şimşek, Türkiye'nin istikrar ve reform programı ile birlikte risk priminde önemli bir düşüş yaşandığını vurguladı. Son 1 yılda risk priminde yaklaşık 450 puanlık bir daralma yaşandığını ve benzer ülkelere kıyasla Türkiye'nin risk priminde büyük bir iyileşme kaydettiğini kaydetti.

Vergi paketinin detayları netleşti: Bakan Şimşek'ten açıklama... Vergi paketinin detayları netleşti: Bakan Şimşek'ten açıklama...

"Dış kaynağa erişim sorunumuz ortadan kalktı. Türkiye makul maliyetlerle dış kaynağa erişebilir hale geldi." diyen Şimşek, rezervlerdeki artışın büyük ölçüde vatandaşların ve şirketlerin programa güvenerek dövizden TL'ye geçiş yapmasından kaynaklandığını belirtti ve bunun üçte ikisinden fazlasını oluşturduğunu ifade etti.

Kaynak: rss