Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin Yeniden Doğuşu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "faaliyette olan siyasi partiler" listesinde yer bulan Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) 14 yıl aradan sonra yeniden kuruldu. Parti, Yargıtay'ın sitesindeki bilgilere göre Ankara Kızılay'da faaliyet gösteriyor.

SHP'nin yeniden kurulmasıyla birlikte gözler ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na çevrildi. Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada yeniden kuruluş iddialarını yalanlayarak şu ifadeleri kullandı:

"SHP'yi yeniden hayata geçireceğim söyleniyor. Bu yalanlardan bıktım. SHP ile hiçbir ilgim yok. Öyle bir parti var mı, yok mu bilmiyorum bile. Akıl mantık alacak bir şey değil."

SHP'nin son genel başkanı Murat Karayalçın ise konuyla ilgili şunları söyledi:

"SHP'nin tekrar kurulduğunu iddia etmek için, o dönemde CHP ile birleşme kararı alan ve SHP'yi kapatan son yönetimin açma kararı vermesi gerekir. SHP ismini kullanmak isteyen birileri böyle bir girişimde bulunmuş. Kim olduklarını bilmiyorum. Biz CHP olarak iktidara yürüyoruz. Yeni bir bölünmeye asla fırsat vermemeliyiz."

Partinin Oluşumu

Yeni kurulan SHP'nin 32 kişilik kurucu listesi yayınlandı. Sözcü gazetesinin ulaştığı kurucular, partileriyle ilgili yeni bilgileri ilk kez paylaştı.

Kurucu üyelerin aktardığına göre, partinin kurulması kararı kısa süre önce alındı. Nisan-Mayıs aylarında kararlaştırılan kuruluş için 1,5-2 ay önce dilekçe verildi.

Parti politikasının CHP'ye yakın olması bekleniyor. Ancak kurulma amacının en çarpıcı yanı, CHP içinde yaşanan gelişmeler olarak gösterilmesi. Konuşulan bir kurucu üye, "Kendimizi solda görüyoruz. Önemli bir kısmımız Kılıçdaroğlu'na yapılanlara karşı çıktığımız için böyle bir yola girdik" dedi.

Kurucu üyeler arasında sanatçılar ve 30 yaş altı gençler de yer alıyor. Çoğu eski CHP'li veya partiye yakın isimden oluşuyor.

İsot ile yapılan yemekler hangileri? İsot reçeli nerelerde kullanılır, tadı acı mı? İsot tadı nasıl, neyden yapılır? İsot ile yapılan yemekler hangileri? İsot reçeli nerelerde kullanılır, tadı acı mı? İsot tadı nasıl, neyden yapılır?

Kuruluşun yakın zamanda bir basın toplantısıyla duyurulması bekleniyor. Toplantı için yer bakılıyor ve muhtemelen İstanbul'da bir otelde gerçekleştirilecek.

Kaynak: rss