Osmanlı Devleti'nin savaş meydanlarında şehit edilen tek padişahı Sultan 1. Murad, iç organlarının gömülü olduğu Kosova’nın başkenti Priştine yakınlarındaki kabri başında anıldı. Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen anma törenine, Kosova ve Türkiye'nin yanı sıra Makedonya, Arnavutluk ve Bosna-Hersek'ten birçok davetli katıldı. Avrupa'nın kapılarını Türklere açan Murad Hüdavendigar’ı anma töreni öncesinde, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın ve protokol üyeleri, şehit padişahın kabri başında dua etti.

Erkan Aydin Kosova 1

Anma törenine Başkan Erkan Aydın’ın yanı sıra, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, TİKA Koordinatörü Fulya Aslan, Kosova Milletvekilleri Fidan Brina Jilta ve Enis Kervan, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Obiliç Belediye Başkan Yardımcısı İbuş Myekiçi, Meşhed-i Hüdavendigar Derneği Başkanı Muhammed Ali Yıldırım ve Osmangazi Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende, Murad Hüdavendigar’ın savaş meydanında şehit düşmeden önce ettiği dua, Türkçe ve Arnavutça dillerinde okundu.

D S C 1265

Aydın: “Geçmişimizi anıyor, unutmuyor ve saygı gösteriyoruz”

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Osmanlı İmparatorluğu’nun Bursa’da kurulduğunu ve ardından dünyaya hükmettiğini belirtti. Başkan Aydın, savaş meydanında şehit düşen tek Osmanlı padişahı olan 1. Murad Hüdavendigar’ı vefatının 635. yılında Kosova’daki türbesinde andıklarını ifade etti. Sultan Murad için her yıl Kosova ve Bursa’daki türbeleri başında anma programları düzenlendiğini hatırlatan Aydın, “Geçmişini gerektiği gibi yad edemeyenler, geleceklerini istedikleri gibi inşa edemezler. Biz de hem geçmişimizi anmak hem de ecdadımıza gereken saygıyı göstermek adına Osmangazi Belediyesi olarak 19 yıldır bu etkinlikleri sürdürüyoruz. İnşallah, bundan sonra da daha geniş katılımlarla bu etkinlikleri devam ettireceğiz. Farklı bölgelerden anma törenine katılan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi. Aydın, önümüzdeki günlerde Sultan Murad Han’ın Bursa Çekirge semtindeki türbesinde de bir anma programı düzenleyeceklerini ekledi.

Büyükelçi Angılı

Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Sultan 1. Murad Hüdavendigar’ı anma töreninin geleneksel bir etkinlik haline getirilmesinden dolayı Osmangazi Belediyesi’ne teşekkür etti. Angılı, “Sultan Murad Hüdavendigar, böyle bir anmayı ve buluşmayı fazlasıyla hak eden, tarihte çok önemli bir dönüm noktasının kahramanıdır. Bursa’da kurulan Osmanlı Devleti’nin imparatorluğa dönüşmesini sağlamıştır. Osmanlı’nın omurgasını oluşturan Balkanlar ve Rumeli için büyük öneme sahip olan Sultan Murad Han’ı şehadetinin yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Fikrim Damka

Otomobilini polislerin üzerine sürüp, patlak lastikle 8 kilometre kaçtı; o anlar kamerada Otomobilini polislerin üzerine sürüp, patlak lastikle 8 kilometre kaçtı; o anlar kamerada

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka da konuşmasında, “Sultan I. Murad Hüdavendigar'ın Kosova'daki şehadeti, Osmanlı hakimiyetinin Balkanlar’daki etkisinin güçlenmesine ve bu topraklarda Türk varlığının ve kültürünün pekişmesine vesile olmuştur. Kosova Türkleri, Osmanlı döneminden bugüne kadar barışın, adaletin ve kültürel zenginliğin savunucusu olmuştur. Ecdad yadigarı topraklarda, anavatanımızın destekleriyle güçlü bir Kosova Türk toplumunu yaşatmaya, kimliğimizi, dilimizi, bayrağımızı ve değerlerimizin bütününü geleceğe taşımak için sayısız çalışma, etkinlik ve projeler gerçekleştiriyoruz.” diyerek programı düzenleyen Osmangazi Belediyesi’ne teşekkür etti.

D S C 1393

Meşhed-i Hüdavendigar Derneği Başkanı Muhammed Ali Yıldırım da her yıl düzenlenen anma programları için Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın’a teşekkürlerini iletti.

Editör: Ahmet Yasin Azizoğlu