Nilüfer Belediyesi tarafından restore edilen Misi Sanat Evi, "KONSERVE: Kentlerarası Misafir Sanatçı Programı Ağı" projesi çerçevesinde farklı sanatçıları ağırlıyor. Misi'de 3 hafta boyunca kalacak olan sanatçılar, burada edindikleri deneyimleri sergiye dönüştürecekler.

Konserve (3)

Nilüfer Belediyesi, Avrupa Birliği desteğiyle gerçekleşen İKSV'nin yürüttüğü Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı kapsamında desteklenen KONSERVE projesiyle, şehir dışından gelen misafir sanatçıları Sanatevi’nde ağırlıyor. 21 Haziran-12 Temmuz tarihleri arasında konaklayacak sanatçılar Ayça Değirmenci, Çiğdem Üçüncü, Damla Yalçın ve Yekateryna Grygorenko, kentin ekolojik ve kültürel mirasını esinlenerek eserler üretiyor.

Proje Yürütücüsü Esra Okyay, sanatçıların Misi gibi kırsal mahallerde geleneksel kültür üzerine derinlemesine gözlemler yaptığını ve bu deneyimlerini eserlere dönüştüreceğini belirtti.

Konserve (5)

Sanatçı Damla Yalçın, programa katılımının sanatsal olarak kendisini geliştirdiğini ve dönüşte çalışmalarına burayla ilgili devam edeceğini belirtti. Ayça Değirmenci, Nilüfer Belediyesi'nin kültür ve sanat alanında örnek bir belediye olduğunu vurgulayarak programın kendisi için farklı bir deneyim olduğunu ifade etti.

Yekateryna Grygorenko ise diğer sanatçılarla birlikte kaldıkları süreçte birbirlerini beslediklerini ve Misi'nin derin hikayesini keşfettiğini, bu deneyimden ilham alarak ses kayıtlarıyla bir iş üreteceğini söyledi.

Konserve (6)

Programa eş zamanlı olarak Bursalı sanatçılar Merve Kubat, Merve Özel, Fevziye Özocak, Nuveyba Tahmaz ve Ali Yılmaz da Misi'yi konu alan eserler üretiyorlar ve eserler süreç sonunda İzmir ve Nilüfer’de sergilenecek.

Konserve (7)

Okuyan ve okutan şehir Osmangazi Okuyan ve okutan şehir Osmangazi

Konserve (8)

Editör: Haber Merkezi