Çin'li Neta'nın Türkiye'ye ithalatı durdu Çin'li Neta'nın Türkiye'ye ithalatı durdu

CHP'nin Suriye Ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Suriye'yi ziyaret ederek Beşar Esad ile görüşme isteğinin Şam yönetimi tarafından onaylandığını açıkladı.

Bulut, Halk TV'ye verdiği röportajda Özel'in Suriye ziyaretini ilk kez gündeme getirdi ve Özel'in Şam'ı ziyaret edeceğini belirtti. Bulut, Şam yönetimi ile temas kurduklarını ve ziyaret talebine olumlu yanıt aldıklarını söyledi:

"İki ülke arasındaki sorunların çözümü için görüşme niyetimizi ilettik. Suriye'den de olumlu bir karşılık aldık. Bundan sonraki aşamada görüşmenin nerede ve hangi tarihte gerçekleşeceği gibi detayları konuşacağız."

Özgür Özel'in Görüşme Talebi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, daha önce yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Esad arasında arabuluculuk yapabileceğini ifade etmişti:

"Öncelikle Esad'ın Türkiye ile görüşmeye ikna edilmesi gerekiyor. Ben Esad'ı masaya oturmaya ikna edebilirim. Yeter ki Erdoğan'ın böyle bir niyeti olsun. Erdoğan'ın son açıklamalarından da gördüğümüz gibi, bizim attığımız adımlar Erdoğan'ı da cesaretlendiriyor. Bu konu, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan sığınmacı krizinin çözümü için kritik önem taşıyor."

Ziyaret Temmuz Ayında Gerçekleşecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel de MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, temmuz ayı içinde Suriye'ye bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyor. Çünkü bu sorunun Türkiye ile Suriye arasındaki diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz. Türkiye'nin sığınmacı sorununun ortadan kalkması için tüm tarafların ortak bir irade sergilemesi gerekiyor. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak gerekli desteği sağlayacağız."

CHP'nin Suriye ziyareti, Türkiye-Suriye ilişkilerinde yeni bir sayfa açabilir ve iki ülke arasındaki uzun süredir devam eden sorunların çözümüne katkı sağlayabilir.

Kaynak: rss