Putin'den Ukrayna'ya Barış Teklifi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya çatışmaları sona erdirmeyi amaçlayan bir barış teklifi sundu. İsviçre'de yapılması planlanan ve Rusya'nın davet edilmediği barış konferansının arifesinde açıklama yapan Putin, "Ukrayna'ya bugün tekrar gerçek bir barış teklifi yapıyoruz. Geçici ateşkesi sağlamayı ve meseleyi dondurmayı değil, çatışmaları sonlandırmayı teklif ediyoruz" dedi.

Putin, Ukrayna'nın NATO'ya dahil olma isteğini bırakması ve Ukrayna'nın dört bölgeden askerlerini çekmesi durumunda barış görüşmelerinin başlayacağını ve ateşkes ilan edileceğini belirtti. "Şartlar çok basit" diyen Putin, "Ukrayna, NATO'ya girmeme konusunda anayasal bir değişiklik yapmalı ve topraklarında yabancı askeri birlikler bulundurmamalıdır" dedi.

Barış Koşulları

  • Ukrayna'nın NATO'ya dahil olma isteğini bırakması
  • Ukrayna'nın dört bölgeden (Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson) askerlerini çekmesi
  • Ukrayna'nın anayasal olarak NATO'ya girmeme taahhüdü vermesi
  • Ukrayna'nın topraklarında yabancı askeri birliklerin bulunmaması

Putin, Ukrayna'nın bu koşulları kabul etmesi halinde Rusya'nın çatışmaları derhal durduracağını ve ateşkes ilan edeceğini söyledi. "Rusya, barışın gerçekleşmesi için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır" diyen Putin, "Ancak Ukrayna'nın da samimi bir şekilde barış istediğini göstermesi gerekiyor" diye ekledi.

Ukrayna'nın Tepkisi

Ukrayna, Rusya'nın barış teklifine henüz resmi bir yanıt vermedi. Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy daha önce Rusya ile ancak Rusya birliklerinin Ukrayna topraklarından tamamen çekilmesi halinde müzakere edeceğini söylemişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba da Rusya'nın barış teklifini "sahtekarlık" olarak nitelendirdi. Kuleba, "Rusya, barış istemiyor. Onlar Ukrayna'yı ele geçirmek istiyor" dedi.

Uluslararası Tepkiler

Putin'in barış teklifi uluslararası toplumda karışık tepkilerle karşılandı. Bazı ülkeler teklifi olumlu karşılarken, diğerleri şüpheci bir yaklaşım sergiledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, barış görüşmelerinin başlamasının "teşvik edilmesi" gerektiğini söyledi. Ancak Guterres, Rusya'nın Ukrayna topraklarından çekilmesi çağrısını da yineledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Rusya'nın barış teklifini "samimiyetsiz" olarak nitelendirdi. Blinken, "Rusya, Ukrayna'nın topraklarını ele geçirmeye çalışıyor. Biz Ukrayna'nın kendini savunmasına yardım etmeye devam edeceğiz" dedi.

Barış Mümkün mü?

Putin'in barış teklifinin Ukrayna'yı ve uluslararası toplumu tatmin edip etmeyeceği henüz belli değil. Ukrayna, Rusya birliklerinin tamamen çekilmesi talebinde ısrar ederken, Rusya'nın bu talebi kabul etmesi pek olası görünmüyor.

Trump'a suikast girişimine dünyadan tepki yağıyor Trump'a suikast girişimine dünyadan tepki yağıyor

Çatışmaların devam etmesi halinde Ukrayna ve Rusya'nın yanı sıra tüm dünya için ağır sonuçları olacağı uyarısında bulunan uzmanlar, barışın sağlanması için tüm tarafların samimi bir şekilde çaba göstermesi gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: rss