Milli Güreşçi Rıza Kayaalp'in Paris Olimpiyatları Hayalleri Yasaklı Madde Tespitine Kurban Gitti

Avrupa ve Dünya şampiyonu milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, spor hekimi kontrolünde kullandığı bir ilaçta yasaklı madde tespit edilmesi üzerine geçici olarak müsabakalardan men edildi ve Paris Olimpiyatları'na katılamayacak.

Olimpiyatlar için sporcu bildirme süresi doldu ve Kayaalp'in yerine Hamza Bakır kadroya dahil edildi. Bakır, Paris'te madalya mücadelesi için mindere çıkacak.

Rıza Kayaalp'ten Açıklama

Kayaalp, yaşanan talihsiz durumu Instagram hesabından paylaştığı bir metinle duyurdu. 24 yıllık temiz spor kariyerinde ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını belirten Kayaalp, şiddetli kulak çınlaması, baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetlerini gidermek için bir tedaviye başladığını ifade etti.

Tedavi sürecini kulüp doktoruna danışarak yürüttüğünü vurgulayan Kayaalp, "Kariyerim boyunca hayatımın her alanında gerekli tüm dikkat ve özeni gösterdim. Gerek aldığım besinlerde gerekse kullandığım ağrı kesici vb. ilaçlarda bile uzmanlarımdan onay almadan hareket etmedim." dedi.

Tedavi sonucu verilen numunesinde, "güreş için herhangi bir güç ve benzeri katkısı olmayan" bir madde tespit edildiğini ve bu nedenle Dünya Güreş Birliği (UWW) yetkililerince geçici olarak müsabakalara katılmasının askıya alındığını belirtti.

Kayaalp, yaklaşmakta olan 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılamayacağını ifade etti ve "Temiz spor kariyerimin maruz kaldığı bu mağduriyet için hukuk mücadelemize başlamış bulunmaktayız." ifadelerine yer verdi.

Ceyhun Kazancı kimdir? TFF'nin A Milli Takım Sorumlusu görevine getirildi! Ceyhun Kazancı kimdir? TFF'nin A Milli Takım Sorumlusu görevine getirildi!

"14 Avrupa madalyası, 10 dünya madalyası ve 3 olimpiyat madalyasını kazanırken esirgemediğiniz dualarınızı ve desteğinizi, spor kariyerimin son düzlüğünde yaşadığım bu mağduriyeti aşmak için de esirgemeyeceğinizi umut ediyorum." sözleriyle sevenlerine seslenen Kayaalp, temiz spor geçmişine vurgu yaptı.

Rıza Kayaalp'in Olimpiyat hayalleri suya düşerken, milli takımda yerini alan Hamza Bakır'ın, Paris'teki madalya mücadelesinde başarılı olması bekleniyor. Bakır, Türkiye'nin güreşteki madalya umutlarını canlı tutmak için mindere çıkacak.

Kaynak: rss