Finansal Piyasalar: Faiz Belirsizliği ve Yapay Zeka Yükselişi

Amerika Birleşik Devletleri'nde açıklanan ekonomik veriler, Federal Rezerv'in (Fed) bu yıl faiz indirimine yönelik beklentileri körüklüyor. Tüketici harcamalarındaki düşüş, enflasyon baskılarının azalması ve işsizlikteki artış, Fed'in para politikasını gevşetmeye yakın olabileceğine işaret ediyor. Ancak analistler, faiz indiriminin zamanlamasının ve kapsamının gelecekteki ekonomik verilere bağlı olacağını vurguluyor.

ABD borsalarında, Nvidia'nın hisse değerindeki büyük artış, endekslerin yükselişini sürdürmesine yardımcı oldu. Yapay zeka devi Nvidia'nın hisse değeri, dünyanın en değerli công tyü haline gelerek 3 trilyon doları aştı ve piyasalara canlılık kazandırdı. Ancak teknoloji sektöründeki bu yükselişin sürdürülebilirliği konusunda belirsizlikler devam ediyor.

Öte yandan, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizleri %4,25 seviyelerinde seyrediyor. Altının ons fiyatı yeni günde %0,5 artışla 2.339 dolara ulaşırken, Brent petrolün varil fiyatı %0,1 düşüşle 84,5 dolara geriledi.

Avrupa'da, Avrupa Komisyonu, Fransa ve İtalya dahil olmak üzere yedi ülkeye yüksek bütçe açıkları nedeniyle disiplin süreçleri başlatmayı teklif etti. Komisyon ayrıca 2025 bütçesinin 199,7 milyar euro olmasını önerdi.

İngiltere'de, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında yıllık %2 ile beklentilere uygun gerçekleşti. İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) bu zamanki toplantısında faiz oranlarını sabit tutması öngörülüyor. Ancak ağustos veya eylül aylarında faiz indirimi beklentileri öne çıkıyor.

Asya piyasaları, Çin'in kredi faiz oranlarını sabit tutmasının ardından düşüş gösteriyor. Çin Halk Bankası'nın bir ve beş yıllık kredi faiz oranlarını sabit bırakması, düzensiz ekonomik iyileşmenin devam ettiğini gösteriyor.

Türkiye'de ise Borsa İstanbul'daki BIST 100 endeksi cuma günü %0,76 artışla 10.471,32 puandan kapandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Londra'daki yatırımcı toplantılarına katılacak, bu toplantılar JPMorgan, Deutsche Bank ve Dome Group tarafından organize edilecek.

SICAK GELİŞME | Merkez Bankası'nın Temmuz ayı faiz kararı belli oluyor SICAK GELİŞME | Merkez Bankası'nın Temmuz ayı faiz kararı belli oluyor

Dolar/TL kuru yatay seyretti ve 32,5284'ten kapandı. Dolar/TL bugün bankalararası piyasada %0,2 artışla 32,5770 seviyesinde işlem görüyor. Türkiye'de bugün tüketici güven endeksi ve bütçe dengesi verileri yayınlanacak. Yurt dışında ise BoE'nin faiz kararı, ABD'de haftalık işsizlik başvuruları, konut başlangıçları ve inşaat izinleri, Euro Bölgesi'nde ise tüketici güven endeksi takip edilecek. BIST 100 endeksinde 10.600 ve 10.700 seviyeleri direnç, 10.400 ve 10.300 puan ise destek konumunda bulunuyor.

Kaynak: rss