Osman Kavala'nın Avukatlarından Basın Açıklaması

Osman Kavala'nın avukatları, kanun yararına yapılan yeniden yargılama talebinin reddedilmesi üzerine basın açıklaması düzenledi. Avukatlar, Gezi davasında Kavala ve diğer sanıkların demokrasiye bağlılıkları dışında herhangi bir suç işlediklerine dair delil bulunmadığını vurguladı.

Kavala'nın Açıklaması

İYİ Parti'de bir istifa daha! Meclis'teki sandalye sayısı 33'e düştü İYİ Parti'de bir istifa daha! Meclis'teki sandalye sayısı 33'e düştü

Kavala açıklamasında, "Yaklaşık yedi yıldır cezaevinde tutuluyorum. Yerel mahkemeler ve Adalet Bakanlığı'na yaptığımız dava yeniden görülmesi taleplerimizin reddedilmesi, keyfi cezalandırmanın bir süre daha devam edeceğini göstermektedir. Ancak, Anayasa Mahkemesi'nin önümüzdeki günlerde başvurularımızı değerlendirerek AİHM kararları doğrultusunda karar vereceğini umuyorum." dedi.

Kavala, "Ülkemizde temel hukuk ilkelerinin egemen olacağı günlerin uzak olmadığına inanıyorum. Her yurttaşın hayatı eşit derecede değerlidir ve devletin temel yükümlülüğü, yurttaşların özgür ve güvenli bir şekilde yaşama hakkını korumaktır." ifadelerini kullandı.

Davanın Arka Planı

Gezi Davası, 2013 yılında İstanbul'da Gezi Parkı'nda başlayan protestolar sonrasında açılmıştı. Kavala ve diğer sanıklar, protestoları organize etmek ve hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanmıştı. Yüksek Mahkeme, 2022 yılında Kavala'yı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

Açıklamanın Önemi

Kavala'nın avukatlarının açıklaması, davanın devam eden tartışmalı doğasını ve uluslararası gözlemcilerin ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü konusundaki endişelerini vurgulamaktadır. Ayrıca açıklama, Kavala'nın davasını yeniden yargılama umudunu yitirmediğini ve hukuki sürecin sonunda haklılığını ispat edeceğine inandığını göstermektedir.

Kaynak: rss