İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, Gazze Şeridi'nin güneyindeki askeri faaliyetlerin insani amaçlarla sabah 08.00'den akşam 19.00'a kadar taktiksel olarak durdurulacağını açıkladı. "Taktiksel ateşkes" haberini medyadan öğrendiğini belirten İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Yayımlanan açıklama hakkında önceden bilgilendirilmedim ve benimle koordine edilmedi, bu asla olmayacak" dedi. Netanyahu, siyasi otoriteyle koordinasyon olmaksızın böyle bir açıklamanın nasıl yapıldığına dair soruşturma başlatıldığını bildirdi.

İsrail'in Kanal 12 televizyonunun haberine göre, Başbakan Netanyahu hükümetin haftalık olağan toplantısında açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, "İsrail'deki siyasi liderlik, ordu sözcüsü Avichai Adraee tarafından yayımlanan açıklama hakkında önceden bilgilendirilmedi ve benimle koordine edilmedi. Bu asla olmayacak." ifadelerini kullandı.

"AÇIKLAMAYI MEDYADAN İLK KEZ BU SABAH DUYDUM

İsrail Başbakanı Netanyahu, siyasi otoriteyle koordinasyon olmaksızın böyle bir açıklamanın nasıl yapıldığına dair soruşturma başlatıldığını belirtti.

Açıklamayı reddeden Netanyahu, "Bu sabah medyadan duyduğum haberin benim açımdan kabul edilemez olduğunu ve benimle koordine edilmediğini söyledim." ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze'ye insani yardım ulaştırmak için kısa ateşkes süreleri olduğunu iddia eden açıklamaların Ordu Sözcüsü'nün belirttiği şekilde olmadığını vurguladı.

Netanyahu, 10 Haziran'da Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot'un Savaş Kabinesi'nden istifa etmelerine de değinerek, tepki gösterdi.

Hedefleri değiştirmek isteyenler olduğunu öne süren Netanyahu, istifa eden iki kişinin "kararların yenilgiyle sonuçlanmasını ve Hamas'ın olduğu gibi bırakılmasını istediklerini" iddia etti. Bunun ise kendisi için kabul edilemez olduğunu belirtti.

Biden çekildi, seçimin kaderi değişti! Şimdi ne olacak? Biden çekildi, seçimin kaderi değişti! Şimdi ne olacak?

NE OLMUŞTU?

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformundan bu sabah yaptığı paylaşımda, "Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan Philadelphia Koridoru ve Gazze'nin kuzeyine giden yoldaki askeri faaliyetlerin, uluslararası kuruluşlarla yapılan görüşmelerin ardından insani amaçlarla sabah 08.00'den akşam 19.00'a kadar taktiksel olarak durdurulmasına karar verildiğini" duyurdu.

Adraee, daha sonra yaptığı bir başka açıklamada ise, "Gazze Şeridi'nin güneyinde çatışmaların durmadığını, Refah'ta çatışmaların devam ettiğini" belirtti.

PHİLADELPHİA KORİDORU

"Selahaddin Koridoru" olarak da bilinen ve Gazze ile Mısır sınırında yer alan koridor, 1979'da Mısır ile İsrail arasında imzalanan "Camp David" anlaşması kapsamında tampon bölgede yer alıyor. Bu koridor, 14,5 kilometre uzunluğunda, birkaç yüz metre genişliğinde olup Akdeniz'den başlayarak Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'na kadar uzanıyor.

"Camp David" anlaşmasına göre, Philadelphia Koridoru Filistin toprakları arasında yer alıyor ancak belirli sayıda (180 zırhlı araç ve 4 bin asker) İsrail güçlerinin kontrolüne bırakılmış durumda. Sınırın diğer tarafında ise hafif silahlı Mısır polisinin bulunmasına izin verilmiştir.

Philadelphia Koridoru, Ağustos 2005'e kadar İsrail güçlerinin kontrolünde kaldı. Bu tarihte, Avrupa Birliği gözlemcilerinin huzurunda Filistin yönetimine teslim edildi. Eylül 2005'te ise İsrail ile Mısır arasında, 1979 Barış Anlaşması'nın güvenlik maddesine ek olarak koridorla ilgili yeni bir anlaşma yapıldı.

Bu anlaşmada, Mısır'ın Gazze sınırında terör, kaçakçılık ve tünellerin tespiti gibi görevlerden sorumlu 750 sınır muhafız askeri bulundurması ve İsrail güçlerinin çekildiği Philadelphia Koridoru'nun Filistin yönetimine teslim edilmesi yer aldı.

Filistin'de 2006'da yapılan seçimleri Hamas'ın kazanması ve kısa süre sonra Gazze'de kontrolü sağlamasının ardından Philadelphia Koridoru da Hamas yönetiminin kontrolüne geçti. İsrail'in abluka uygulaması sonucunda Gazze'de, bu koridor üzerinde Mısır'a açılan çok sayıda tünel inşa edildi.

Editör: Haber Merkezi