Boşanmak İstediği Eşini Vurmuştu: Şimdi Elektronik Kelepçeyi Kırdı

İstanbul Zeytinburnu'nda 23 yıllık eşi Nurtaç Canan'ı 4 Haziran 2020'de kayınpederinin evinde 5 kurşun sıkan Ragıp Canan, eşi hastaneden taburcu olduktan sonra boşanma davası açtı. Ancak Ragıp Canan boşanmayı kabul etmedi ve dava 2,5 yıl sürdü. 11'inci celsede mahkeme onları boşamaya karar verdi ancak Ragıp Canan karara itiraz etti. Dosya hâlâ Bölge İstinaf Mahkemesi'nde bekliyor.

Ragıp Canan, cezasının infazını 2023 Haziran ayında tamamlayarak tahliye oldu. Tahliye olduktan sonra ilk işi eşiyle görüşmek için Mersin'e gitmek oldu. Nurtaç Canan barışmayınca Ragıp Canan hakaret ve tehditlere başvurdu, para istedi. Tehditleri nedeniyle Ragıp Canan'a elektronik kelepçe takıldı. Ancak Canan, nisan ayında kelepçeyi kırdı.

Elektronik kelepçeyi kırdığı için Ragıp Canan'ın hapse girmesi gerekiyor. Ancak polis kelepçeyi çıkaran Canan'ı bulamadı. Çaresiz kalan Nurtaç Canan, "Devlet ölmemi mi bekliyor?" diye sorarak yardım istedi.

Nurtaç Canan: "Kelepçeyi Sürekli İhlal Ediyor"

"Polis hafta başında aradı. 'Şahıs kelepçeyi çıkartmış, takip yapamıyoruz' dedi. 'Telefonuna ulaşamıyoruz, üç ikametine de ekip yönlendirdik ancak bulamadık' dedi. 'Siz ya sığınma evine gidin ya da gelirse KADES'e basın' dedi. 'Kelepçeyi sürekli ihlal ediyor cezası yok mu?' dedim. 'Biz bir şey yapamayız, mahkemenin karar vermesi lazım' dediler.

Zaten 11 Haziran gecesi beni ankesörlü telefondan aradı. 'Bana polis ne yapabilir? Görüyorsun ben istediğim zaman sana ulaşırım. Bana kimse hiçbir şey yapamaz. Yaşadığın 16/9 bloklarına operasyon yaptım' dedi. 'O ne demek?' dedim. 'Sen hiç merak etme ben geldim oraya' dedi. O benden vazgeçmeyecek. Çünkü çalışmıyor, parası yok. Ekonomik olarak başkalarına muhtaç. Beni çalıştırıp üzerimden para kazanmak istiyor. Bu adamın bu hayatta tek derdi para. Gerçekten ben bu adamdan nasıl kurtulacağım?

Kanuna göre kelepçeyi kırdığı için bu adamın hapse girmesi gerekiyor. 3 ayda 2 kez kırdı. Daha ne bekliyorlar. Ölmemi mi? Ben otoparka bile inemiyorum. Çöp atamıyorum, markete gidemiyorum, yine hapis hayatı yaşıyorum. Evden çıkamıyorum. Kelepçenin bir amacı var. Madem bu cezalar varsa neden bu yaptırımlar uygulanmıyor? Devlet benim ölmemi mi bekliyor gerçekten anlamıyorum.

Aile boyu gözaltına alındılar, mal varlıklarına da tedbir konuldu Aile boyu gözaltına alındılar, mal varlıklarına da tedbir konuldu

Ya ben hâlâ bana 5 kurşun sıkan bu adamdan boşanamadım. Var mı ötesi? 'Sen benim nikâhlı eşimsin' diyebiliyor o yüzden. Hem boşanamıyorum hem korunamıyorum. Nasıl bir iş bu. Ne bekliyorlar bunlar."

Ragıp Canan: "Kelepçe Bana Engel Değil"

Ragıp Canan, Nurtaç Canan'a attığı sesli mesajda şunları söylüyor:

"Kelepçe bana engel değil ki hiçbir şey de... Körsün, hâlâ anlamıyorsun beni, seni gelip bilmem ne etsem kelepçe mi bana engel olacak. Kelepçeyi çıkarırım hiçbir b.k da olmaz."

Kaynak: rss