Genç kıza gece boyunca istismarda bulunup, erkek kıyafeti giydirerek evine gönderdiler Genç kıza gece boyunca istismarda bulunup, erkek kıyafeti giydirerek evine gönderdiler

Nilüfer Belediyesi, Nilkoop iş birliğiyle 71 dönümlük alanda ekilen yerel tohumlardan elde edilen buğdayları hasat etmeye başladı. Buğdaylar, ilaç kullanmadan yetiştirilmiş ve Karacaoba Mahallesi'nde hasat ediliyor. Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, çevreyi korumanın yanı sıra bölgede ilaçsız üretimin mümkün olduğunu çiftçilere gösterdiklerini belirterek, bu uygulamanın önemine vurgu yaptı.

Buğday Hasadi 3

Nilüfer Belediyesi, bu yıl ekolojik tarım uygulamalarıyla dikkat çeken çalışmalarına buğday hasadıyla başladı. Nilkoop iş birliğiyle 71 dönüm arazide yerel tohumlar kullanarak kimyasal ilaçsız buğday üretimi yaptılar. Karacaoba Mahallesi'nde gerçekleşen ilk hasada Belediye Başkanı Şadi Özdemir de katıldı. Elde edilen buğdaylar, ekolojik şartlarda üretilip taş değirmenlerde öğütülerek un haline getirilecek.

Buğday Hasadi 5

Nilüfer Belediyesi'nin ekolojik tarım politikası çerçevesinde üretilen buğdaylar, taş değirmenlerde öğütülerek un haline getirilecek. Elde edilen unlar, Hasanağa Gıda Merkezi'nde erişte, kuskus ve tarhana gibi geleneksel ürünlerin yapımında kullanılacak. Nilüfer Bostan Satış Noktaları'nda hem bu ürünler hem de paketlenen tam buğday unları halkın satışına sunulacak. Buğday hasadına katılan Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, tarıma teşvik için çalışmalar yaptıklarını ve kırsal mahallelerde Nilkoop iş birliğiyle buğday, nohut, ayçiçeği, dane mısır ve kuru fasulye ürettiklerini belirtti.

Buğday Hasadi 9

Özdemir, elde ettikleri hasadın bir kısmını gelecek yıllara tohum olarak ayırdıklarını belirterek, “Nilüfer Belediyesi toplam 71 dönüm alanda buğday ekimi gerçekleştirdi. Hasatın başlamasıyla birlikte verimli bir dönem geçirdik. İlaç kullanmadan buğday üretiyoruz, böylece sağlıklı gıdaya erişimi destekliyoruz ve çiftçilere ilaçsız üretim yöntemlerini gösteriyoruz. Bu, doğa dostu bir yaklaşımı yansıtıyor” dedi. Kırsal tarımı destekleyeceklerini vurgulayan Özdemir, “Nilüfer’in köylüsü yine Nilüfer’in efendisi olacak. Ekimleri artıracağız ve çiftçilerin üretim kapasitelerini güçlendirmek için desteklerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi