NATO'nun 75. Yıl Dönümü Kutlamalarında Zirve Toplantısı

NATO üyesi 30 ülkenin liderlerini bir araya getiren zirve toplantısı, ittifakın 75. kuruluş yıldönümünü kutlayan bir törenle başladı.

Tören, 1949 yılında "Kuzey Atlantik Anlaşması"nın 12 ülke tarafından imzalanarak NATO'nun temellerinin atıldığı Washington'daki "Andrew W. Mellon Oditoryumu"nda gerçekleştirildi.

Trump'a suikast girişimine dünyadan tepki yağıyor Trump'a suikast girişimine dünyadan tepki yağıyor

Öncelikle liderlerin eşleri törene giriş yaptı. Ardından Ukrayna, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore liderleri davet edildi. Son olarak NATO üyesi 30 lideriyle birlikte NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tören alanına gelerek sahneye çıktı.

Törende, İkinci Dünya Savaşı, NATO'nun kuruluşu, Bosna Savaşı, Kırım'ın ilhakı ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi önemli olaylara ait görüntülerin yer aldığı bir video gösterildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, törenin açılış konuşmasını yaptı. Stoltenberg, "Kuzey Atlantik Anlaşması"na büyük hayranlık duyduğunu ifade ederek anlaşmanın barışın korunmasına katkı sağladığını vurguladı.

Stoltenberg, bu başarıyla NATO'nun tarihin en başarılı ittifakı haline geldiğini belirterek, "75. yıl dönümümüzde rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki NATO sadece en başarılı ve güçlü ittifak değil, aynı zamanda tarihin en uzun ömürlü ittifakıdır" diye konuştu.

NATO'nun genişleme kararıyla Avrupa tarihinin değiştiğini vurgulayan Stoltenberg, "Müttefikler o dönemde netlik ve kararlılık sergiledi. Şimdi de bunu yapmaya devam etmeliyiz" dedi. Stoltenberg, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı nesillerdir yaşanan en büyük güvenlik krizidir" değerlendirmesinde bulundu.

NATO müttefiklerinin Ukrayna'ya benzeri görülmemiş bir destek sağladığını belirten Stoltenberg, desteğin bazı riskleri ve maliyetleri olduğunu ifade etti.

"Ancak en büyük risk, Rusya'nın Ukrayna'da kazanması olur. Buna izin veremeyiz. Bu savaşın sonucu, önümüzdeki on yıllar boyunca küresel güvenliği şekillendirecektir. Şimdi demokrasiye destek verme zamanı ve bunu Ukrayna'da yapmalıyız" dedi.

Rusya'nın zaferinin sadece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i değil, İran, Kuzey Kore ve Çin gibi "otoriter liderleri" cesaretlendireceğini ifade eden Stoltenberg, bu ülkelerin Rusya'ya destek verdiğini ve NATO'nun başarısız olmasını istediğini söyledi.

Stoltenberg, 75 yıl boyunca NATO'nun "birçok fırtınayı atlattığını" belirterek müttefiklerin çıkar, tarih, gelenekler ve değerlerle birbirine bağlı olduğunu, tüm üyelerin ittifakın değerini bilmesi gerektiğini dile getirdi.

Stoltenberg'in ardından söz alan ABD Başkanı Joe Biden, NATO'nun her zamankinden daha güçlü olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

  • Birlikte Avrupa'yı savaşın yıkıntıları arasından yeniden inşa ettik. Soğuk Savaş'ın uzun yıllarında özgürlük meşalesini yükseklerde tuttuk. Eski düşmanlarımız dost demokrasiler haline geldi. Onları ittifaka kabul ettik. Balkanlar'da savaş patlak verdiğinde müdahale ettik. Barışı yeniden tesis ettik ve etnik temizliği durdurduk. Amerika Birleşik Devletleri 11 Eylül'de saldırıya uğradığında NATO müttefiklerimiz yanımızdaydı ve NATO tarihinde ilk kez NATO'nun 5. Maddesini devreye soktu. Bugün NATO her zamankinden daha güçlüdür. 30 ülkeden daha güçlüdür. Finlandiya ve İsveç yıllarca en yakın ortaklarımızdı. Şimdi 5. Madde garantisinin gücü ve anlamı nedeniyle NATO'ya resmen katılmayı seçtiler.

Biden, Rusya-Ukrayna savaşının sürdüğünü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı boyunduruk altına almaya çalıştığını belirterek, "Avrupa'da Putin'in Ukrayna'ya yönelik savaşı ve saldırganlığı devam ediyor. Putin, Ukrayna'nın tamamen boyunduruk altına alınmasından, Ukrayna demokrasisinin sona erdirilmesinden, Ukrayna kültürünün yok edilmesinden ve Ukrayna'nın haritadan silinmesinden başka bir şey istemiyor. Ukrayna Putin'i durdurabilir ve durduracaktır" diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in de vurguladığı gibi NATO, 75 yıllık tarihinde pek çok fırtınayı başarıyla atlatmıştır.

Kaynak: rss