75. NATO Zirvesi Sonuç Bildirgesi: Ukrayna'ya Destek ve Rusya'ya Karşı Çağrılar

  1. NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin sonuç bildirgesi, Ukrayna'ya artırılmış destek ve Rusya'nın işgali karşısında Ukrayna'yı destekleyen ülkelere desteklerini sonlandırma çağrısı gibi önemli hususları içeriyor.

Ukrayna'ya Destek

Zirve, NATO'nun Ukrayna'yı "NATO üyeliği de dahil olmak üzere tam Avrupa-Atlantik entegrasyonuna giden geri dönüşü olmayan yolda" desteklemeye devam edeceğini açıkça belirtti. Müttefikler, gelecek yıl Ukrayna'ya en az 40 milyar euro askeri yardım sağlamayı planlıyorlar.

Ayrıca bildirgede, koşullar uygun olduğunda Ukrayna'ya İttifak'a katılma davetiyesi gönderileceği teyit edildi. "Ukrayna'nın kendi güvenlik düzenlemelerini seçme ve dış müdahale olmaksızın kendi geleceğini belirleme hakkını tam olarak destekliyoruz," diye belirtildi.

Rusya'nın İhlalleri ve Sorumluluğu

Zirve, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının "uluslararası hukukun açık bir ihlali" olduğunu ve Rus kuvvetlerinin ve yetkililerinin işlediği savaş suçları ve insan hakları ihlallerinin cezalandırılacağını vurguladı.

Rusya'ya Destek Veren Ülkelerin Kınanması

Bildirge, Belarus, Kuzey Kore, İran ve Çin'in Ukrayna'da Rusya'ya destek verdiği gerekçesiyle kınanmasını içeriyor. "Rusya'nın Ukrayna'daki savaşını kolaylaştıran ve dolayısıyla uzatan herkesi kınıyoruz," diye belirtildi.

Çin'e Çağrı

Çin, "Rusya'nın savaş çabalarının kolaylaştırıcısı" olarak tanımlandı. Zirve, Çin'in Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik sistemik tehditler oluşturmaya devam ettiği konusunda uyardı.

Trump’ın Kamala Harris senaryosu hazır Trump’ın Kamala Harris senaryosu hazır

Çin'e, Rusya'nın Ukrayna saldırısına verdiği maddi ve siyasi desteği durdurması ve uzay yetenekleri ve nükleer silahlanması konusundaki endişeleri gidermesi çağrısında bulunuldu.

"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak BM Şartı'nın ilkelerini destekleme konusunda özel bir sorumluluğu olan Çin'i, Rusya'nın savaş çabalarına olan desteğini durdurmaya çağırıyoruz," diye belirtildi.

Terörle Mücadele

Zirve, terörle mücadelenin NATO'nun kolektif savunması için hayati önem taşıdığını vurguladı. "Teröristlere ve terör örgütlerine karşı koymaya devam edeceğiz," diye belirtildi.

Bölgesel Güvenlik

Batı Balkanlar ve Karadeniz bölgesinin İttifak için stratejik öneme sahip olduğu kabul edildi. NATO, bölgenin güvenliğini ve istikrarını destekleme taahhüdünü yineledi.

Ayrıca 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne atıfta bulunularak Karadeniz bölgesinin güvenliği ve seyrüsefer özgürlüğünü koruma çabaları desteklendi.

Zirve, 2025 yılında Hollanda'da düzenlenecek sonraki zirvenin ardından bir sonraki toplantının Türkiye'de gerçekleştirileceğini duyurarak ABD'ye ev sahipliği için teşekkür etti.

Kaynak: rss