Düzce Valiliği, Akçakoca ilçesi sahillerinde görülen köpüklenmenin müsilaj olmadığını ve ileri tetkik için alınan numunelerin ilgili kurumlara gönderildiğini duyurdu.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, bazı medya organları ve sosyal medya platformlarında yayımlanan "Karadeniz'de müsilaj yayılıyor" şeklindeki haberlerin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından detaylı bir inceleme yapıldığı belirtildi.

Tokat'ın üzüm tarhanası coğrafi işaret tescili aldı Tokat'ın üzüm tarhanası coğrafi işaret tescili aldı

İnceleme sonucunda, köpüklenmenin önemli ölçüde azaldığı, deniz suyunun berrak olduğu ve herhangi bir koku tespit edilmediği ifade edilen açıklamada, "Uzmanlarımızın değerlendirmesi sonucunda köpüklenmenin müsilaj olmadığı sonucuna varılmıştır" denildi.

Düzce Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Taşpınar ve ekibinin de konuyla ilgili olarak sahada inceleme yaptığı belirtilen açıklamada, Akçakoca sahilindeki köpüklenmenin, yüksek sıcaklık ve besin maddeleriyle ilişkili olarak hızla çoğalan ve kısa sürede ölen alglerin neden olduğu anlaşıldığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, durumun hassasiyetle takip edildiği ve gerekli tedbirlerin alındığı da belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Nihayetinde denizdeki yüzey aktif maddenin, benzeri yağ ve proteinlerle parçalanıp köpürmeye neden olduğu ifade edilmiş, deniz suyu numunesi alınarak laboratuvarlarda analiz yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Tüm şüphelerin ortadan kaldırılması için her iki müdürlüğümüz tarafından ileri tetkik amaçlı su numuneleri alınarak, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince incelenmek üzere TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezine, bakteriyolojik ve ağır metal analizi yapılmak üzere Bolu Gıda Kontrol Laboratuvarına teslim edilmiştir. Alınan numunelerin laboratuvar sonuçları ayrıca paylaşılacaktır.”

Editör: Haber Merkezi