Bakan Kurum, Haluk Levent ile buluştu Bakan Kurum, Haluk Levent ile buluştu

MUHARREM AYI

Muharrem ayı, Hicri yılbaşı olarak kabul edilir. Bu ay, tüm İslam alemi için büyük öneme sahip olaylara ev sahipliği yapar. Hicret, Aşure ve Kerbela gibi dini ve tarihi açıdan önemli günler bu ayda yer almaktadır.

Muharrem ayında oruç tutmak müstehaptır. Bu ayda oruç tutmanın birçok fazileti olduğuna inanılır. Ayın başında, sonunda veya ortasında oruç tutulabilir. Bazı rivayetler, orucun 9, 10, 11. günlerinde tutulmasını tavsiye ederken, bazıları da 13, 14, 15. günlerinde tutulması gerektiğini belirtir.

Hz. Peygamber (s.a.v.), Muharrem ayında tutulan orucun Ramazan'dan sonra en faziletli oruç olduğunu söylemiştir. Ayrıca gece namazının da farz namazlardan sonra en faziletli namaz olduğunu ifade etmiştir.

Muharrem ayının onuncu günü olan Aşure günü, hem dini hem de tarihi açıdan önemli bir gündür. Hz. Peygamber (s.a.v.), Aşure günü oruç tutmuş ve bunu Müslümanlara da tavsiye etmiştir. Hz. Peygamberin, Yahudilere muhalefet için ertesi sene Aşure orucunu Muharrem'in dokuzuncu günü de tutacağını söylediği rivayet edilir. Bu nedenle, Aşure orucunun Muharrem'in dokuzuncu ve onuncu günlerinde veya onuncu ve on birinci günlerinde tutulması daha uygun görülür.

Ramazan orucu farz kılınınca, Hz. Peygamber (s.a.v.) isteyenlerin Aşure orucu tutup istemeyenlerin tutmayabileceğini belirtmiştir. Ancak Muharrem ayında oruç tutmanın fazilet ve bereketine vurgu yapmıştır.

Kaynak: rss