Meteorolojik Tahmin ve Uyarılar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) güncel tahminlerine göre, ülkenin genelinde parçalı veya çok bulutlu bir hava bekleniyor. Doğu Akdeniz'in Toroslar kesimi, İç Anadolu'nun kuzeyi ve doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu (Hakkari ve Şırnak hariç) ile Bilecik ve Adıyaman çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar yerel olarak etkili olacak. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Güneydoğu kesimlerinde toz taşınımı gözlemlenebilir.

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişim öngörülmezken, batı bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde, doğu bölgelerinde ise mevsim normallerine yakın seyredecek. Rüzgarın genellikle kuzey yönlerden, Salı öğle saatlerinde Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da güney yönlerden hafif veya orta kuvvette eseceği, Marmara'nın batısında, Kuzey Ege kıyılarında ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde ise kuvvetli rüzgarların (40-60 km/sa) görüleceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli Yağış ve Rüzgar Uyarısı

MGM, kuvvetli yağış ve rüzgar konusunda uyarıda bulunarak, "Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yer yer kuvvetli yağışların beklenmesi nedeniyle olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini" vurguladı. Ayrıca, "Marmara'nın batısında, Kuzey Ege kıyılarında ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli rüzgarların esmesi beklendiğinden, bu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini" belirtti.

Bölgelerdeki Hava Durumu

Marmara

Parçalı ve az bulutlu bir hava bekleniyor. Salı öğle saatlerinde Bilecik çevrelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir. Rüzgarın batı kesimlerde kuvvetli esmesi bekleniyor.

Ege

Parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak. Rüzgarın Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli esmesi bekleniyor.

Akdeniz

Parçalı ve az bulutlu bir hava bekleniyor. Doğu Akdeniz'in Toroslar kesiminde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir.

İç Anadolu

Parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Kuzey ve doğu kesimleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar alabilir.

Batı Karadeniz

Parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. İç kesimlerde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir. Rüzgarın iç kesimlerinde kuvvetli esmesi bekleniyor.

Renault Trucks lojistikteki  elektrifikasyonu hızlandırıyor Renault Trucks lojistikteki  elektrifikasyonu hızlandırıyor

Orta ve Doğu Karadeniz

Parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Bölge genelinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir. Yağışların Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Doğu Anadolu

Parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Hakkari ve Şırnak hariç olmak üzere bölge genelinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir. Yağışların kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu

Parçalı ve az bulutlu bir hava bekleniyor. Salı öğle saatlerinde Adıyaman çevrelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir. Bölge genelinde toz taşınımı gözlemlenebilir.

Kaynak: rss