Almanya, Merih Demiral'ın Bozkurt İşaretine Tepki Gösterdi

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye milli takımının futbolcusu Merih Demiral'ın Türkiye-Avusturya maçında attığı gol sonrası yaptığı bozkurt işareti nedeniyle Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi'nin Almanya Dışişleri'ne çağrıldığını açıkladı.

A Millî Takım, play-off biletini aldı A Millî Takım, play-off biletini aldı

EURO 2024 son 16 turunda 2 Temmuz tarihinde oynanan maçta Türkiye, Avusturya'yı 2-1 yenerek çeyrek finale yükseldi. Maçta Türkiye'nin iki golüne imza atan Demiral, ikinci golünün ardından bozkurt işareti yaptı.

UEFA, Demiral'ın bu hareketi nedeniyle futbolcu hakkında soruşturma başlattı. Almanya, Demiral'ın hareketini "ırkçı" olarak niteleyerek kınadı. Türkiye ise karşılık olarak Almanya'nın Ankara Büyükelçisi'ni çağırdı.

Almanya, bu hareketi aşırı sağcı çağrışımları nedeniyle ırkçı olarak nitelendirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, UEFA'nın soruşturmasını kabul edilemez bulduğunu ve Alman yetkililerin Demiral'a yaklaşımının "yabancı düşmanlığı içerdiğini" belirtti.

Bir Türk diplomatik kaynak, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Almanya'nın Ankara Büyükelçisi'ni anlaşmazlık nedeniyle çağırdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cumartesi günü Azerbaycan'da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı zirvesine katılması bekleniyordu. Ancak Erdoğan, programını iptal ederek 6 Temmuz'da Berlin'de oynanacak Hollanda-Türkiye maçına gideceğini açıkladı.

Almanya'da Bozkurt İşaretinin Yasal Durumu

Bozkurt selamı Almanya'da yasak değil. Ancak Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ırkçılık için bir platform olarak kullanılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Reuters'ın haberinde, Demiral'ın hareketinin Erdoğan'ın iktidardaki AK Parti'sinin müttefiki olan Milliyetçi Hareket Partisi'nin aşırı milliyetçi gençlik kolu "Ülkü Ocakları" ile bağlantılı olduğu ifade edildi.

Kaynak: rss