"İnsan hakları aktivisti Malcom X'in 'efendi-köle' sözünden ilham alarak, Mansur Yavaş'ı düşünüyorum. O da tam olarak bu; herkesin eşit olduğu ve herkesin hak ettiği değeri gördüğü bir dünyayı savunuyor."

Akşener'in hedefinde İBB Başkanı İmamoğlu ve CHP de vardı.

Meral Akşener, Mansur Yavaş’ı ve CHP’lileri hedef aldı. Meral Akşener, Mansur Yavaş’ı ve CHP’lileri hedef aldı - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir zamanlar Cumhurbaşkanı yardımcısı olmasını istediği Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a yüklendi.

Ev Kölesi" Benzetmesi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, son zamanlarda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve CHP'yi eleştiri oklarıyla hedef gösterdi. Akşener'in gündemdeki bu çıkışları, siyasi arenada önemli tartışmalara yol açtı. Akşener, insan hakları savunucusu Malcolm X'in ünlü "efendi-köle" alıntısına atıfta bulunarak, Mansur Yavaş'ın CHP'nin emrine girmiş bir figür olarak görüldüğünü öne sürdü. Akşener'in bu sert eleştirisi, siyasi arenada dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendiriliyor. İYİ Parti liderinin, CHP ile olan ittifakın geleceği ve Mansur Yavaş'ın siyasi pozisyonu hakkında endişeleri olduğuna işaret ettiği düşünülüyor.

Meral Akşener'den Mansur Yavaş ve CHP'ye

Bu açıklamalar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu da kapsayacak şekilde genişletildi.Meral Akşener'in CHP'yi ve özellikle belediye başkanlarını hedef alması, iki partinin ittifakı üzerindeki olası etkileri nedeniyle önem taşıyor. Akşener'in bu çıkışı, Türkiye'deki siyasi dengeleri ve gelecek seçimlerdeki ittifak stratejilerini etkileyebilecek bir gelişme olarak görülüyor. Bu açıklamaların ardından CHP ve Mansur Yavaş'ın ne tür bir yanıt vereceği ve iki parti arasındaki ilişkilerin nasıl şekilleneceği, siyasi çevrelerde büyük merak uyandırdı. Akşener'in eleştirilerine karşı nasıl bir taktik izleyecekleri ve bu durumun ittifak stratejilerine etkisi, önümüzdeki günlerde yakından takip edilecek konular arasında yer alıyor. Akşener, Keçiören'deki bir iftarda yaptığı konuşmada, "Hırsız içerideyse kapı kilit tutmuyor" şeklinde ifade etti, bu da söyleminin ne kadar keskin olduğunu gösteriyor. Koltuğunu düşünenlerle hiçbir yere varılamıyor. İstanbul, Ankara, Adana’yı kazanmak Türkiye’yi kazanmaya yetmiyor. “Ceketimi koysam seçilir” diyenlerle “Kola kutusunu koysam seçilir” diyenler arasında fark yok. "Pazar günü, 81 il ve ilçede kendi adaylarımızla seçime katılıyoruz," dedi ve ekledi:

"HAİNLİK ETTİLER"

"2019’da Mansur Yavaş istifayı bastığında, CHP’den yeniden aday olması engellendiğinde yanında biz vardık. 2020 yılında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in hastalığını fırsat bilip ayağını kaydırmak isteyenlerin karşısında da biz vardık. 2022 yılında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hapis cezası haberini aldığında Saraçhane’ye koşan bir tek biz vardık. Ama bugün aldığımız karara saygı göstermek yerine hepsinin teker teker hainlik ettiği de maalesef biz olduk. CHP’nin kirli pazarlık, iftira ve operasyonlarına karşı da mücadele edeceğiz."

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 'Yasa dışı dinleme yapıldı' iddiasına ilişkin açıklama Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 'Yasa dışı dinleme yapıldı' iddiasına ilişkin açıklama

YAVAŞ VE CHP’YE TEPKİ

Akşener, Mansur Yavaş'ı da eleştirdi ve "Ankara'da yapılan pazarlıkların en çirkini burada gerçekleşti. Partimizden istifa ettirilen il başkanı, ilçe başkanları ve Ankara teşkilat mensuplarının şu anda Mansur Yavaş'la çalıştığını itiraf etti. Bu pişkinliğe şaşırdım. Böyle bir ahlaksızlıkla böbürlenen şuursuzluğa şaşırdım. Bu cesarete ve özgüvene hayret ettim," ifadelerini kullandı. Ayrıca, Özgür Özel'in "Meral Hanım'a abla derim" sözleri için de "Utanmıyor, işi düşen abla edebiyatı yapıyorlar. Bana abla deyip sonra bize küfür kıyamet etmelerinden, 'Bunlar faşist' diye saldırmalarından bıktım, Bizi CHP'ye bir şeyler kazandırmak zorunda olan paryalar olarak görme kibrinden usandım. Bana abla mabla demeyin. Vıcık vıcık bir riyakarsınız," şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi