Batman'da İki Kadın Terörist Etsızleştirildi

Batman'da Gercüş ve Hasankeyf ilçeleri sınırındaki Mavi-Karakaş Dağları'nda güvenlik güçleri, Bozdoğan 45 operasyonu gerçekleştirdi. Jandarma Genel Komutanlığı TEM ve İstihbarat Başkanlıklarının koordinasyonunda icra edilen operasyona JÖAK ve JÖH timlerinin yanı sıra Atak taarruz helikopterleri ve SİHA'lar havadan destek sağladı.

Ormanlık bölgede yeraltına gizlenmiş bir sığınakta ikamet ettiği tespit edilen iki kadın teröristle sıcak temas sağlandı. Operasyonun ardından söz konusu teröristler, yanlarındaki silah ve teçhizatlarıyla etkisiz hale getirildi.

Kimlik tespitleri yapılan teröristlerin, Şırnak, Mardin ve Batman kırsalında çok sayıda kanlı saldırıda bulunmaktan aranan, kod adı Beritan Amara olan Sultan Dağ ve Zeynep Cudi kod adlı Zeynep Nibat oldukları belirlendi.

Uzun süredir terör örgütünün dağ kadrosunda üst düzey sorumluluklar üstlenen bu teröristlerin, 2015-2020 yılları arasında sözde Botan sahası olarak adlandırılan Şırnak'ın Gabar ve Cudi Dağları ile Cehennem Deresi bölgelerinde çok sayıda saldırıya karıştıkları ortaya çıktı.

Operasyon bölgesi olan Mava Dağları'nda öldürülen teröristlerin, son olarak Batman-Bitlis kırsalını kapsayan Garzan eyalet yönetimi içinde faaliyet gösterdikleri, öldürüldükleri bölgede güvenlik güçlerine yönelik keşif ve istihbarat faaliyetleri gerçekleştirdikleri bildirildi.

Altı Askerin Katilinin Teröristler Olduğu Tespit Edildi

Etsızleştirilen teröristlerin, 9 ayrı silahlı ve bombalı saldırıya karıştıkları ve bu saldırılar sonucunda 6 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 19 güvenlik görevlisinin ise yaralandığı saptandı. Teröristlerin "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" ve "Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek" suçları kapsamında hakkında Şırnak, Mardin ve Batman Başsavcılıkları tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yakalama kararı bulunmaktaydı.

Esma Astsubayın Katilinin Tespit Edilmesi

Kadın teröristlerin katıldıkları saldırılardan biri de 9 Aralık 2019 tarihinde Şırnak'ın İdil ilçesinde meydana geldi. Uzman Çavuş Kemal Sayar ve Astsubay Esma Çevik, yerleştirilen bir uzaktan kumandalı bombayı imha etmeye çalışırken ikinci bir bombanın patlaması sonucu şehit olmuştu. Olayda 9 asker de yaralanmıştı.

Özellikle Esma Astsubay'ın, Hukuk Fakültesi'ni kazandıktan sonra gönüllü olarak bomba uzmanlığı eğitimi alarak Şırnak'ta görev yaptığı ortaya çıktı. Yeterliği sayesinde Jandarma Genel Komutanlığı'nın sayılı bomba uzmanlarından biri haline gelmişti.

Teröristlerin Katıldığı Saldırıların Listesi

Kadın teröristlerin katıldıkları saldırıların kronolojik sıralaması şu şekildedir:

333 beygirlik yeni Audi S3 satışa çıkıyor 333 beygirlik yeni Audi S3 satışa çıkıyor
  • 29 Şubat 2016: Şırnak'ın İdil ilçesi Cehennem deresinde el yapımı patlayıcı ile saldırı (5 asker yaralandı).
  • 7 Kasım 2016: Şırnak'ın Bestler-Dereler bölgesinde el yapımı patlayıcı ile saldırı (1 asker şehit oldu).
  • 19 Haziran 2018: Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi kırsalındaki Gabar Dağında uzaktan kumandalı bombanın patlatılması (1 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı).
  • 23 Ekim 2018: Mardin'in Dargeçit ilçesi kırsalında çatışma (1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı).
  • 9 Aralık 2019: Şırnak'ın İdil ilçesi kırsalında uzaktan kumandalı mayının patlatılması (2 asker şehit oldu, 9 asker yaralandı).
  • 16 Haziran 2019: Şırnak'ın İdil ilçesinde el yapımı patlayıcı ile saldırı (1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı).
  • 27 Nisan 2020: Şırnak'ta askeri araca saldırı (1 asker yaralandı).
Kaynak: rss