"Orban, Kickl ve Babis'ten Yeni Avrupa Parlamentosu İttifakı Açıklaması: 'Yeni Bir Platform ve Grup Kuruyoruz'"

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını yarın 6 aylık bir süre için devralacak olan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avusturya Özgürlük Partisi (FPOe) lideri Herbert Kickl ve Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO) lideri eski Çekya Başbakanı Andrej Babis ile birlikte düzenlediği bir basın toplantısında önemli bir ittifak açıklamasında bulundu. Orban, bu liderlerle birlikte yeni bir Avrupa Parlamentosu (AP) ittifakı kurma niyetini belirtti ve şunları söyledi:

"Bu yeni platformu ve yeni grubu başlatma sorumluluğunu üstleniyoruz. Amacımızın bu olduğunu açıkça belirtmek istiyorum."

17 Temmuz 2024 hava durumu: Bugün hava nasıl olacak? 17 Temmuz 2024 hava durumu: Bugün hava nasıl olacak?

Yeni ittifak, "Avrupa için Vatanseverler" adı altında tanıtıldı ve AB Parlamentosu'nda resmi bir grup olarak tanınabilmesi için en az 4 ülkeden daha destek alması gerekiyor. Orban, diğer partilere destek çağrısında bulunarak, "Burada yeni bir dönem başlıyor. Bu yeni dönemin ilk ve belki de en belirleyici anı Avrupa siyasetini değiştirecek yeni bir Avrupa siyasi grubunun kurulmasıdır" şeklinde konuştu.

Başbakan Orban, FPOe Lideri Kickl ve ANO Lideri Babis, "Avrupa'yı Yeniden Büyük Yap" Sloganı Altında Vatansever Manifesto İmzaladılar

Başbakan Orban, FPOe lideri Kickl ve ANO lideri Babis toplantıda bir araya gelerek, barış, güvenlik ve kalkınmayı vaat eden bir "vatansever manifesto" imzaladılar. Orban, yakın dostu eski ABD Başkanı Donald Trump'ın "Make America Great Again" sloganını Avrupa'ya uyarlayarak, "Avrupa'yı Yeniden Büyük Yap" sloganı altında güçlü bir Avrupa politikası için çalışma sözü verdi.

Editör: Haber Merkezi