Ergün Arslan Linç Cinayeti Gerekçeli Kararı Belli Oldu

Sokakta Darp Edilen ve Bıçaklanan Ergün Arslan Cinayetiyle İlgili Dava Sonuçlandı

Batman Basın Derneği Başkanı Cebrail Uyanık; “BASIN BAYRAMINI KUTLAMIYORUZ” Batman Basın Derneği Başkanı Cebrail Uyanık; “BASIN BAYRAMINI KUTLAMIYORUZ”

Diyarbakır'ın Sur ilçesi Melik Ahmet Mahallesi'nde, sokaktaki gençler tarafından boru anahtarı, demir çubuk ve sopalarla dövülerek bıçaklanıp linç edilen Ergün Arslan (40) cinayetiyle ilgili davanın gerekçeli kararı tamamlandı.

Görgü Tanıkları ve Görüntüler Ortaya Çıktı

Kararda, bir kız çocuğunu taciz ettiği iddiasıyla darp edilen Ergün Arslan'ın görüntülerde sokak sokak gezdirildiği belirtildi. Görüntülerde Arslan'ın koltuk altında kan lekeleri olduğu ve iki sanığın onu döverek yürüttükleri görüldü.

Sanıkların Tümünün Olayda Rolü Olduğu Tespiti

Tüm sanıkların görüntülerde yer aldıkları belirtilen kararda, otopsi raporu da yer aldı. Raporda, Arslan'ın vücudunda yaygın kan, dişlerinin yerinde olmadığı, burnunda kırık, çok sayıda morluk ve kanama olduğu, sol koltuk altından bıçaklandığı için büyük damar parçalanmasına bağlı gelişen dış kanamadan öldüğü ifade edildi.

Taciz İddiası İncelendi ve Reddedildi

Taciz iddiasının da araştırıldığı kararda, ifadesi alınan kişi, tacize uğramadığını ve Arslan'ı tanımadığını belirtti. Olayda taciz iddiasının bulunmadığı tespit edildi.

Sanıkların Müşterek Failliği Vurguladı

18 yaşından küçük 6 sanık hakkında kasten yaralama iddiasıyla dava açılmış olsa da görüntüler ve tanık ifadelerine göre sanıkların Arslan'ı kaçmasını engellemek için çevresini sardıkları, Süleyman D.'nin ölümüne neden olan bıçak darbesini vurduğu ifade edildi. Diğer sanıkların da yaralı Arslan'ın kaçmasına engel oldukları, bir sanığın elindeki demir boru anahtarıyla dövdüğü, durumunun ağırlaşması üzerine de polise teslim etmek için zorla yürüttükleri kaydedildi.

Arslan'ın Çektiği Acı ve Sanıkların Vahşeti

Gerekçeli kararda, Arslan'ın aldığı yaralar ve darbelerden dolayı yürümekte zorlandığı için sanıkların koluna girip zorla yürüttükleri sırada bile darp etmeyi sürdürdükleri vurgulandı. Sanıkların Arslan'ın kaçmasını engelleyecek şekilde darp ederek hakimiyet kurdukları belirtildi.

Sanıkların Tümüne Suçtan Dolayı Hüküm

Tüm sanıkların gerek ölenin kaçmasını engelleyecek düzeyde, gerekse darp ederek hakimiyet kurdukları belirtilen gerekçeli kararda, bu nedenle tüm sanıkların maktulün öldürülmesinden müşterek fail olarak sorumlu olduklarının kabul edilmesi gerektiği anlatıldı.

Sanıkların Cinayet Suçundan Hapis Cezaları

Sanıkların iştirak halinde cinayeti işledikleri için cezalandırılmalarına karar verilmesi gerektiğinin altı çizildi. Tutuklu sanıklardan B.E ile S.D'nin müebbet hapisle cezalandırıldığı, B.E'nin duruşmalardaki iyi hali ve pişmanlığı nedeniyle cezasının 25 yıla indirildiği belirtildi.

Yaş Küçüklüğü İndiriminden Yararlandı

Tutuklu S.D'nin suç tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için 11 yıl 8 ay, tutuksuz 4 sanığın da olay tarihinde 18 yaşından küçük oldukları için önce müebbet hapis, ardından da yaş küçüklüğü ve iyi hal indirimiyle cezalarının 10'ar yıl 5'er aya indirdiğine dikkat çekildi.

Dosya Temyiz Sürecine Gidecek

Dosya kesin ve nihai karar verilmek üzere önce Bölge İstinaf Mahkemesine buradan da Yargıtay 1. Ceza Dairesine gönderilecek.

Arslan'ın Hayvanlara Olan Aşırı Sevgisi

Ergün Arslan hayvansever olmasının bedelini canıyla ödedi. Çocuk sahibi olamayan Arslan'ın hayvanlara karşı aşırı bir sevgisi ve duyarlılığı olduğu, sokak hayvanlarını sahiplendirirken, kendi köpeğini de çocuğu gibi seviyordu.

Kedilere İşkencenin Bedeli

Olay günü bir bankın üzerinde otururken mahallede iki gencin yavru bir sokak kedisine işkence ettiklerini görünce dayanamayıp bu kişilere müdahale edince tacizci olmakla suçlandı, sonra da bedelini canıyla ödedi.

Kaynak: rss