Kurban Bayramı Telaşıyla Herkes Yollarda

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, tüm kesimlerde bir telaş yaşanıyor. Bir yandan kurban kesme hazırlıkları sürerken, diğer yandan memleketlerine ya da tatile gidecek olanlar yolculuk planları yapıyor. Bayramı tatil olarak değerlendirmek isteyenler de hazırlıklarını tamamlıyor.

Ekonomik Kriz ve Fiyat Artışları

Bayram telaşının yanı sıra, ekonomik kriz de gündemde. Bazıları "kriz var" derken, talep nedeniyle fiyatlar da yükseliyor.

Kurban Fiyatları Rekor Seviyede

Kurban Bayramı, aynı zamanda bir başlangıç noktası olarak görülüyor. Okullar kapandı, lise ve üniversite giriş sınavları tamamlandı. Bayramın da eklenmesiyle birlikte milyonlarca insanın yollara düşeceği bir "birleşme" yaşanıyor.

FLAŞ HABER| İkinci el oto piyasasında dikkat çeken rakam! Bu araçlar hemen satılıyor FLAŞ HABER| İkinci el oto piyasasında dikkat çeken rakam! Bu araçlar hemen satılıyor

Bu nedenle, günler öncesinden otobüs biletleri tükendi ve 12 bin yeni ek sefer konuldu. Ancak ek seferlere rağmen birçok kente otobüs bileti araması yapıldığında "Son 3 bilet" veya "Bilet tükendi" gibi uyarılarla karşılaşılıyor. Uçak biletlerinde de birçok kente bayrama kadar yer bulunmuyor. Cumartesinden itibaren yer bulunsa da "Son biletler" uyarısı yapılıyor.

Turizmde Yoğunluk ve Yüksek Fiyatlar

Yüksek fiyatlardan şikâyet edilse ve 4 kişilik bir ailenin 1 haftalık tatili en ucuz pansiyonda bile 15 bin lirayı bulsa da, odaların yüzde 95'i dolmuş durumda. Çadırkentler, bungalovlar ve tiny house tabir edilen yerler ile Air BNB sistemiyle faaliyet gösteren işletmelerde de yoğunluk gözleniyor.

Yunan Adaları Bile Doldu

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; Bodrum, Marmaris, Antalya gibi sahil kesimlerinde otellerde yer bulamayanlar, hemen hemen bütün kentlerde bulunan ev kiralama yöntemine başvurdu. 2 ya da 3 katlık villalarda 1 aylık fiyatlar 345 bin liradan başlayıp 500 bin liraya kadar çıkıyor. Küçük ev ya da bungalovlarda ise 1 aylık fiyat 170 bin lira ile 250 bin lira arasında değişiyor. Burada herhangi bir yiyecek ikramı söz konusu değil, sadece konaklama alınabiliyor.

Türkiye'deki fiyatların hızla artması, ortalama bir restoranda bir porsiyon etin fiyatının 120 doları geçmesine neden oldu. Bu miktar, dolar-avro kazanan turistlere bile yüksek geliyor. Bu nedenle yerli turistlerin daha ucuz bulduğu Yunan adaları ve Mısır'a yöneldiği belirtiliyor. Öyle ki kapıda vize uygulaması sunan Yunanistan'ın Meis, Sakız gibi adalarına gitmek isteyenler, rezervasyon sırasında "Kapıda Vize kontenjanımız dolmuştur" ibareleriyle karşılaşmaya başladı.

En Ucuz Kurban 15 Bin TL

Geçtiğimiz yıl küçükbaş hayvanın fiyatı 7 bin ila 12 bin lira arasında alıcı buluyordu. Bu yıl ise küçükbaş kurbanlık fiyatları 12 bin ila 18 bin lira arasında değişirken, kurbanlık sığırın fiyatında 80 bin lira ile 160 bin lira arasında değişen fiyatlar talep ediliyor. Bağış yapmak isteyenler ise 3.500 lira civarında bir bedel ödemek durumunda.

Kaynak: rss