Kredi Kartı Harcamalarında Yavaşlama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, kredi kartı harcamalarında büyüme hızı yavaşlamaya başladı. Geçtiğimiz yılın mayıs ayında %258,34 olan yıllıklandırılmış büyüme hızı, 2023 Mart sonunda %100'ün altına düştü ve mayıs sonunda %50'li seviyelere geriledi.

Yavaşlamanın Nedenleri

Kredi kartı harcamalarındaki yavaşlama, aşağıdaki faktörlere bağlanıyor:

  • Kredi kartı nakit avans çekimlerinde taksit sayısının düşürülmesi
  • Kredi kartı faiz oranlarının yükseltilmesi
  • Vatandaşların hayat pahalılığı karşısında harcamalarını kısması

Yeni Düzenlemeler Bekleniyor mu?

Kart harcamalarının azaltılması için yeni düzenlemeler gündemde. Bunlar arasında taksit ve limit sınırlamaları yer alabilir. Bu düzenlemeler, enflasyonla mücadele kapsamında ekonomi yönetiminin attığı adımlar olarak değerlendiriliyor.

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram'ın Görüşleri

Kredi kartı harcamaları rekor seviyelerden uzakta. Aylık büyüme oranları %50'lere geriledi. Ekonomi yönetimi, harcamaları azaltmayı amaçlıyor. Tüketim tarafında hala enflasyonu tetikleyen katılıklar var. Atılacak adımlar kredi kartlarının az harcanmasına yönelik değil, tüketimi azaltarak enflasyonla mücadeleye yöneliktir.

TOBB Başkanı isim vermeden TÜİK Başkanını eleştirdi TOBB Başkanı isim vermeden TÜİK Başkanını eleştirdi
Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram

Güncel Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartlarında üç farklı faiz oranı uygulanıyor:

  • Alışveriş faiz oranı: Kamu bankalarında %4,55
  • Gecikme faiz oranı: Aylık %4,55 civarı
  • Nakit avans faiz oranı: Aylık %5

Alışveriş faizinin ödenmemesi durumunda, son ödeme gününden hesap kesim tarihine kadar alışveriş faizi, sonrasında ise gecikme faizi uygulanıyor. Nakit avans çekimlerinde ise %5 faiz oranı geçerli.

Kredi Kartı Limiti ve Taksit Sınırlaması

Muhammet Bayram, hane içi gelir seviyesinin 3-4 katı civarında kredi kartı limiti olması gerektiğini düşünüyor. Günümüzde kredi kartı limitleriyle araba alınabilecek duruma gelindiği belirtiliyor. Bu nedenle kredi kartı limit düzenlemesi ve enflasyonun katılığının kırılmadığı lokanta ve hizmet sektörlerinde kredi kartı taksit sınırlaması gerektiği vurgulanıyor.

Kredi Kartı Faizlerinin Yükselmesi Bekleniyor mu?

Kredi kartı faizleri, politika faizine endekslidir. Politika faizinde artış olması halinde, kredi kartı ve nakit avans faizlerinin de yükselmesi bekleniyor.

Kaynak: rss