ABD'de Kitap Yasakları Artıyor: "Bu Kitabı Yasakla" Adlı Çocuk Kitabı Okulda Yasaklandı

ABD'nin Florida eyaletinde, Indian River ilçesinde, Alan Gratz'ın yazdığı "Bu Kitabı Yasakla" adlı çocuk kitabı, bir öğrenci velisinin itirazı üzerine okul yönetimi tarafından yasaklandı.

İsrail katliamlarına yenisini ekledi! Han Yunus'a saldırı: 37 ölü... İsrail katliamlarına yenisini ekledi! Han Yunus'a saldırı: 37 ölü...

Yasaklanan Kitap, Kitap Yasaklarını Anlatıyor

2017 yılında yayınlanan kitap, bir dördüncü sınıf öğrencisinin en sevdiği kitapla kurduğu ilişkiyi konu alıyor. Kütüphaneci, çocuğa kitabı alamayacağını, çünkü bir sınıf arkadaşının velisinin kitabı uygunsuz bulması üzerine kitabın yasaklandığını söyler. Bunun üzerine çocuk, gizli bir yasaklı kitaplar kütüphanesi kurmaya karar verir.

Yazar Gratz'a göre kitap, "Kitap yasakları, sansür ve insanların ne okuyabileceğine kimin karar verme hakkı olduğuna dair bir anlatı" içeriyor.

Yasaklama Nedeni: Yasaklanan Diğer Kitaplardan Bahsetmesi

Jennifer Pippin adlı bir velinin itirazı üzerine Indian River okul yönetim kurulu, 3'e 2 oyla Gratz'ın kitabının raflardan kaldırılmasına karar verdi. Oylama, bölgenin kitap inceleme komitesinin kitabın yasağının kaldırılmasına karar vermesine rağmen gerçekleşti.

Tallahassee Democrat'ın haberine göre, okul yönetimi bu kararı, Gratz'ın kitabında yasaklanan diğer kitaplara değinilmesi sebebiyle aldı.

Yazar Gratz'ın İronik Yorumu

Gratz, Tallahassee Democrat'a yaptığı açıklamada kitabının yasaklanmasındaki ironiye dikkat çekti: "Bu kitabı yasakladılar çünkü yasakladıkları diğer kitaplardan bahsediyor ve kitap yasaklamadan bahsediyor. Sanki ne yaptıklarını biliyorlar ve yaptıklarından biraz utanıyorlar ve raflarda onları eleştiren bir kitap istemiyorlar."

ABD'de Kitap Sansürü Artıyor

ABD'de kitap yasakları son yıllarda hız kazandı. Amerikan Kütüphane Derneği'nin bu yılın başlarında yayınladığı verilerde, 2023 yılında ABD'deki halk kütüphanelerinde sansürlenen kitap sayısında büyük bir artış olduğunu belirtti.

Sansüre hedef olan kitapların sayısı bir önceki yıla (2022) göre yüzde 92 oranında artarak 2023 yılında tüm kitap itirazlarının yaklaşık yüzde 46'sını oluşturdu.

Veriler ayrıca, 2023 yılında sansürlenmesi beklenen 4 bin 240 benzersiz kitap başlığının yanı sıra kütüphane kitaplarının, materyallerinin ve kaynaklarının sansürlenmesi için bin 247 talep olduğunu da kaydetti.

Kaynak: rss