Kısa Çalışma Ödeneğinde Yeni Düzenleme: Prim Gün Sayısı 450'ye Düşürüldü

Çalışma hayatını yakından ilgilendiren kısa çalışma ödeneğiyle ilgili yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre, kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için gereken prim ödeme şartı 600 günden 450 güne düşürüldü.

"Sadece Nakit Darlığı Çeken Firmalar Yararlanamayacak"

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, düzenlemenin detaylarını şöyle açıkladı:

"Kısa çalışma ödeneğine ilişkin yeni bir düzenleme hayata geçti. Burada kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için asgari yatırılması gereken 600 prim gün sayısı 450'ye indirildi.

Nakit darlığından dolayı kısa çalışma ödeneği isteyen firmalara bu yol kapatıldı. Firmalar ekonomik etkilerden dolayı kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayacak."

Kısa Çalışma Ödeneğinde "Doğal Afet" Detayı

Kısa çalışma ödeneği kapsamında yapılan ödemeler 3 ayı geçemeyecek ve 4 haftadan az olmayacak. Yeni düzenlemede kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak açısından kapsamın genişletildiği görülüyor.

Çeyrek altın alış ve satış fiyatı 17 Temmuz 2024! Bugün gram altın ne kadar, altın fiyatları kaç TL? Çeyrek altın alış ve satış fiyatı 17 Temmuz 2024! Bugün gram altın ne kadar, altın fiyatları kaç TL?

Bayram, "İşveren tarafından ekonomik nedenlerle kısa çalışma ödeneğine başvurulmasının engellendiği görülüyor. Şu anda yeni düzenleme doğal afete bağlandı. Doğal afet nedenleri gibi şirketleri zorlayıcı sebepler olması durumunda kısa çalışma ödeneğinden yararlanılabilecek." dedi.

"5 Ay Daha Az Çalışan Biri de Ödeme Alabilecek"

Kısa çalışma ödeneği alabilmek için gereken prim gün sayısı 600 günden 450 güne düşürüldü. Yani 5 ay daha az çalışan biri de ödeme alabilecek.

Bayram, "Kısa çalışma ödeneği daha önce de hayatımızdaydı ancak, pandemide herkes tarafından öğrenildi. İşverenin işlerini sürdürebilmesi için önemli bir uygulama." ifadelerini kullandı.

Çalışma Hayatına İlişkin 2 Önemli Beklenti

Ülkemizde nisan ayında işsizlik rakamları %8,5'e gerileyerek son 12 yılın en düşük seviyesini test etti. Burada hedef %5'in altına inmektir. Bayram, bunun bazı teşviklerle olabileceğini düşünerek, "Orta vadede %7,5 seviyelerine kadar gerilemesini bekliyorum." dedi.

Bayram, çalışma hayatının iyileştirilmesi adına atılacak ilk adım olarak hibrit ve uzaktan çalışma modellerinin önemini vurguladı. "Emek yoğun çalışanlar uzaktan çalışamaz ancak bilgisayar üzerinden çalışacak kişiler hibrit ve uzaktan çalışabilirler. Çalışma hayatının iyileştirilmesi adına atılacak ilk adım bu olabilir." dedi.

Bir diğer beklenen düzenleme ise SSK ve Bağkur'un birleştirilerek tüm emeklilik sistemlerinin iyileştirilmesi. Bayram, "Bununla birlikte çalışma hayatı daha da iyileşecektir." diye belirtti.

Kaynak: rss