Hazine ve Maliye Bakanlığının kamu harcamalarını kısma çağrısında bulunmasından iki ay sonra, kamu kurumları lüks konut projeleri ve diğer büyük altyapı projelerinin ihalelerini AKP'ye yakın isimlere vermeye devam ediyor.

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde inşa edilecek 214 konutluk projenin 514 milyon TL'lik ihalesi, "Ayyaş bir lider değil, dinini yaşayan bir lider istediğimiz için" ifadeleriyle CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan Yüksel Kaçak'ın şirketi Seler Taahhüt'e verildi. Kaçak, seçim öncesi AKP'ye destek vermiş ve sosyal medyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı övmüştü.

Mardin'de firari 21’i firari hükümlü 40 kişi yakalandı Mardin'de firari 21’i firari hükümlü 40 kişi yakalandı

Trabzon Üniversitesi Hukuk Fakültesi binasının 278 milyon 925 bin TL'lik ihalesini kazanan Yükseliş İnşaat'ın sahibi Mehmet Tahir Tikici ise 2007 yılında AKP'den İstanbul milletvekili aday adayı olmuştu.

Düzce İl Özel İdaresi'nin Yeşilay Uluslararası Gençlik Kampı'nın 300 milyon TL'lik ihalesini Optimal Şirketi aldı. Şirketin yönetim kurulu üyeleri Burhan Özdemir, Reha Yeltekin ve Levent Erkekoğlu, AKP'den Düzce ve İstanbul milletvekili aday adayı olmuşlardı.

Konya Akşehir Adalet Binası'nın 404 milyon TL'lik ihalesi, AKP'den Ankara milletvekili aday adayı olan Rahmi Dilekcan'ın şirketi Disan İnşaat tarafından kazanıldı. Dilekcan'ın firması, aynı zamanda Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hizmet binasının 211 milyon TL'lik ihalesini de almıştı.

Sağlık Bakanlığı'nın Manisa Akhisar Devlet Hastanesi'nin 3 milyar 672 milyon TL'lik ihalesini ise AKP'den Bitlis milletvekili aday adayı olan Mehmet Zeki Peker'in şirketi Zey Yapı üstlendi.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Ereğli-Halkapınar-İvriz yolu ikmal ihalesini kazanan Ziver İnşaat'ın sahibi Veysel Demirci, AKP'den Elazığ milletvekili aday adayı olmuş ve Erdoğan'ın "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" kitabıyla poz vermişti.

Kamu kurumlarının yüksek maliyetli ihaleleri AKP'li isimlere vermeye devam etmesi, hükümetin tasarruf politikalarını sorgulamalara yol açıyor. Bu ihaleler, kamu kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmadığı ve kişisel bağlantıların kamu politikaları üzerinde gereğinden fazla etkiye sahip olduğu yönündeki endişeleri artırıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ