Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Yeniden Kuruldu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resmi web sitesinde yer alan bilgiye göre, Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP), 28 Haziran 2024 tarihinde yeniden inşa edildi. Partinin Ankara'daki ikametgah adresi, Yargıtay'a "Meşrutiyet Mahallesi, Karanfil Sokak, Çankaya" olarak bildirildi.

Partiyle ilgili gelişmelerin ardından gözler Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na çevrildi. SÖZCÜ'ye konuşan Kılıçdaroğlu'na yakın kurmaylar, yeniden kurulan SHP ile herhangi bir bağlantıları olmadığını açıkladı.

FIAT 125. yılına 2 yeni modelle girdi FIAT 125. yılına 2 yeni modelle girdi

CHP'li isimler, Kılıçdaroğlu'nun yeni bir parti kurduğu iddiasını "tamamen asılsız" olarak nitelendirdi. Yeniden kurulan SHP'nin, Kılıçdaroğlu veya CHP ile hiçbir ilişkisi bulunmadığını vurguladılar.

Kılıçdaroğlu'nun yakın çevresinden bir kaynak, "Bu iddialar tamamen gerçek dışı ve saçmalıktır. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin Genel Başkanıdır ve başka bir parti kurmayı düşünmemektedir." dedi.

Kaynak, Kılıçdaroğlu'nun odak noktasının CHP'yi güçlendirmek ve Türkiye'de demokrasinin yeniden tesis edilmesini sağlamak olduğunu belirtti. "Yeniden kurulan SHP ile bir bağlantımız yoktur ve bu iddialara kulak asmayın." diye ekledi.

CHP'li isimler, SHP'nin yeniden kuruluşunun, siyasi gündemi karıştırma girişimi olduğuna inanıyor. Yeniden kurulan partinin siyasi amaçlarını veya hedeflerini henüz bilmediklerini, ancak bunun CHP'nin birliğine zarar verme girişimi olabileceğini düşünüyorlar.

"SHP'nin yeniden kurulması, CHP'yi bölme ve zayıflatma girişimidir." diyen bir CHP yetkilisi, "Ancak bu tür girişimler başarısız olacaktır. CHP, Türkiye'nin en büyük muhalefet partisidir ve birlik içinde kalmaya kararlıdır." diye konuştu.

CHP, SHP'nin yeniden kuruluşunu yakından takip edecek ve gelişmeleri değerlendirecek. Ancak parti, yeniden kurulan SHP ile herhangi bir ilişki kurmayı veya işbirliği yapmayı düşünmüyor.

"Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin Genel Başkanı'dır ve tüm gücüyle Türkiye'nin geleceği için çalışmaktadır." diyen bir CHP sözcüsü, "Bu tür asılsız iddialara önem vermeyin. CHP, Türkiye'de demokrasinin ve adaletin tesis edilmesi için mücadele etmeye devam edecektir." diye konuştu.

Kaynak: rss