ABD, Kaspersky Yöneticilerini Siber Güvenlik Riskleri Nedeniyle Yaptırım Listesine Aldı

ABD Hazine Bakanlığı, devam eden siber güvenlik tehditlerine yanıt olarak Kaspersky'nin yöneticilerini yaptırım listesine aldığını duyurdu. Yaptırımlar, şirketin yönetim kurulu ve üst düzey yönetim ekibinde yer alan 12 kişiyi hedefliyor.

ABD Ticaret Bakanlığı, dün Kaspersky'nin anti-virüs yazılımı ve siber güvenlik ürün ve hizmetlerinin ABD'de yasaklanmasına ilişkin kararını yayınlamıştı. Karar, şirketin faaliyetlerinin ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit ettiği endişeleri üzerine alındı.

Hazine Bakanlığı ayrıca, Kaspersky'nin ürünlerinin ve hizmetlerinin kabul edilemez riskler oluşturduğunu belirlediği bir soruşturmanın ardından yaptırım kararını verdiğini belirtti. Ancak dikkat çekici bir şekilde Kaspersky'nin Üst Yöneticisi (CEO) Eugene Kaspersky, yaptırım listesinde yer almıyor.

Yaptırımlar, ABD'deki varlıkların dondurulması ve ABD vatandaşlarının bu kişilerle işlem yapmasının yasaklanması da dahil olmak üzere çeşitli önlemleri içeriyor. Bu önlemler, Kaspersky'nin ABD'deki faaliyetlerini önemli ölçüde kısıtlayacak ve küresel siber güvenlik pazarındaki konumunu zayıflatması muhtemel.

ABD'nin Kaspersky'ye yönelik eylemleri, ABD hükümetinin ABD'nin siber güvenliğini koruma konusundaki kararlılığının bir göstergesi olarak görülüyor. Kaspersky ise suçlamaları reddetti ve soruşturma ve yaptırımların siyasi amaçlı olduğunu iddia etti.

Siber güvenlik risklerinin giderek daha ciddi hale geldiği bir dönemde, ABD'nin eylemleri diğer ülkelere ve şirketlere siber güvenlik duruşlarını dikkatle değerlendirmeleri gerektiğini gösteriyor. Şirketler, verilerini ve sistemlerini korumak için kapsamlı güvenlik önlemleri uygulamalı ve siber tehditlere karşı sürekli tetikte olmalıdır.

En çok kazandıran borsa oldu En çok kazandıran borsa oldu

ABD hükümeti, siber güvenliği ulusal güvenliğin hayati bir bileşeni olarak görmeye devam edecek ve ülkeyi siber tehditlerden korumak için gereken tüm adımları atacaktır. Kaspersky'ye yönelik yaptırımlar, ABD'nin siber güvenlik konusundaki kararlılığını göstermekte ve şirketlere siber risklerin farkında olmaları ve uygun önlemleri almaları gerektiğini hatırlatmaktadır.

Kaynak: rss