Bursa'nın Karacabey ilçesi açıklarında İmralı Adası'nın güneybatısında su alan ve batan 'Batuhan A' adlı kargo gemisine ilişkin soruşturmada, bilirkişi raporu Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunuldu. Raporda, geminin teknik analizleri, denetim incelemeleri, su altı görüntüleri, liman kayıtları ve beyanlar incelendi. Geminin ambarlarının sızdırmazlığının sağlanamamasının kazanın temel nedeni olduğu vurgulandı. Olayda hayatını kaybeden gemi sahibi Murat Altıntaş (47) ve kaptan Hasan Mehmet Uyanık’ın (55) asli kusurlu olduğu ifade edildi.

Karacabey'de Batan 'Batuhan A' Gemisinin Bilirkişi Raporu Açıklandı! (1)

15 Şubat'ta, Balıkesir'in Marmara ilçesinden aldığı mermer tozlarını Bursa'nın Gemlik ilçesindeki limana götüren 'Batuhan A' gemisi, Karacabey açıklarında su alarak battı. Olay sonrası bölgeye çok sayıda arama ve kurtarma ekibi sevk edildi.

Mürettebattan Batuhan A'nın sahibi Murat Altıntaş, kaptan Hasan Mehmet Uyanık, yağcı Hüseyin Tutuk (40), aşçı Zeynep Kılınç (33) ve stajyer Ahmet Atav'ın (22) cansız bedenleri farklı günlerde bulundu. Gemide mühendis olarak görev yapan Murat Çalışkan'a (33) ise henüz ulaşılamadı.

Karacabey'de Batan 'Batuhan A' Gemisinin Bilirkişi Raporu Açıklandı! (2)

Bilirkişi Raporu Hazırlandı

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin Cumhuriyet başsavcı vekili, Karacabey Cumhuriyet savcısı ve iki savcı görevlendirdi. Soruşturmada bilirkişi olarak belirlenen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nde görevli öğretim üyesi, 25 sayfalık raporunu tamamlayarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu. Raporda, geminin tüm kontrollerinin zamanında ve olması gerektiği gibi yapıldığı belirtilirken, kazanın temel nedeninin gemi ambarlarının sızdırmazlığının sağlanamaması olduğu kaydedildi.

Karacabey'de Batan 'Batuhan A' Gemisinin Bilirkişi Raporu Açıklandı! (3)

Kaptan Hasan Mehmet Uyanık ve gemi sahibi Murat Altıntaş'ın sefer sırasında sızdırmazlık zaafının farkına vardıkları ancak tedbir almadıkları, bu nedenle mermer tozunun ağırlaşarak geminin önce yavaşlamasına, ardından rotasından sapmasına neden olduğu raporda yer aldı. Mürettebatın suyu tahliye etmeye çalıştığı ancak başarılı olamadığı, geminin motor gücünün de zayıfladığı belirtildi. Kaptan ve gemi sahibinin yardım çağrısında bulunmadığı, armatör Altıntaş'ın gemi batmadan 4 dakika önce Türk Radyo'ya 'batma tehlikesi geçirdiklerini' bildirdiği kaydedildi. Raporda, can simidi, can yeleği, bot ve filika gibi emniyet ekipmanlarının kullanılmadığı ve tahliye girişiminde bulunulmadığı da vurgulandı.

Karacabey'de Batan 'Batuhan A' Gemisinin Bilirkişi Raporu Açıklandı! (5)

'Muşambalar Uygun Şekilde Sabitlenmemiş'

Raporda, ambar kapaklarının sızdırmazlığının muşambayla sağlanmasının uluslararası kurallara uygun olduğu, ancak kazanın meydana geldiği seferde muşambaların uygun şekilde sabitlenmediği belirtildi. Gemi sahibi ve kaptanın gemi ambar sızdırmazlığına ilişkin donanım zaafının farkında olduğu, kaptanın gemi batma tehlikesine rağmen tedbirli ve ehil hareket etmediği ifade edildi. Gemi kaptanı ve sahibinin asli kusurlu olduğu sonucuna varıldı.

Öte yandan, batan gemide kaybolan mühendis Murat Çalışkan'ı arama çalışmaları devam ediyor.

Karacabey'de Batan 'Batuhan A' Gemisinin Bilirkişi Raporu Açıklandı!

Bursa’nın deniz ulaşımında yeni dönem Bursa’nın deniz ulaşımında yeni dönem

Karacabey'de Batan 'Batuhan A' Gemisinin Bilirkişi Raporu Açıklandı! (7)

Karacabey'de Batan 'Batuhan A' Gemisinin Bilirkişi Raporu Açıklandı! (8)

Karacabey'de Batan 'Batuhan A' Gemisinin Bilirkişi Raporu Açıklandı! (4)

Muhabir: Denizhan KARAHANCI - DHA