Japonya'nın İlk Kadın BaşsavcıGöreve Başladı

Japon Adalet Bakanı Unemoto, Başbakan Fumio Kişida kabinesinin aldığı "Japonya'nın yeni başsavcısı" kararının ardından görevine başladı.

8.5 milyon kişiyi etkiledi! Sona ermesi günler sürecek... 8.5 milyon kişiyi etkiledi! Sona ermesi günler sürecek...

62 yaşındaki Unemoto, emekli olan Kai Yukio'nun yerine ülkenin en üst düzey savcılık makamına getirildi. Japonya'nın "ilk kadın başsavcısı" olarak göreve başlayan Unemoto, basın toplantısında yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Bu pozisyonda beklenen rol, cinsiyetten bağımsız olarak aynıdır. Elimden gelenin en iyisini yapma arzusundayım." ifadelerini kullanan Unemoto, adalet ve dürüstlüğe odaklanarak kamu güvenine dayalı bir şekilde yetkilerini kullanmanın önemine vurgu yaptı.

Suçların Karmaşıklaşan Yapısı

Suçların "daha organize ve anonim hale geldiğine" dikkat çeken Unemoto, gerçeğin ortaya çıkarılmasının giderek zorlaştığını belirtti. "Savcılık, kamu güveninin desteğiyle ayakta durur. Bu bilinçle yetkilerimi sorumlu bir şekilde kullanmaya çalışacağım." dedi.

Siyasi ve Mali Soruşturmalarda Adından Söz Ettirdi

Çiba eyaleti kökenli Unemoto, 1985 yılında Chuo Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra savcılık kariyerine adım attı. Adalet Bakanlığı'nın çeşitli kademelerinde görev alan Unemoto, 2021-23 yılları arasında Hiroşima Başsavcısı olarak görev yaptı.

2023 yılı Ocak ayında Tokyo'nun "ilk kadın başsavcısı" olan Unemoto, hem siyasi hem de mali soruşturmalarda adını duyurdu. İktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin bağış fonu skandalı ve açık deniz rüzgar enerjisi projelerindeki yolsuzlukları soruşturdu.

Kadınların Güçlendirilmesi Vurgusu

Başbakan Kişida Fumio kabinesi, Haziran sonunda Unemoto'nun "Japonya'nın yeni başsavcısı" olarak atanmasını kararlaştırmıştı.

Unemoto'nun "Japonya'nın ilk kadın başsavcısı" olacağını duyuran Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, yönetimde "kadınların güçlendirilmesinin" önemini vurgulamıştı. Hayaşi, atamaların uzmanlık, kişilik ve deneyim temelinde yapıldığını ve kadınların atamalarında kolaylık sağlanacağını kaydetmişti.

Kaynak: rss