Ukrayna Barış Konferansı'nda Zelenskiy ve Harris Görüşmesi

Ukrayna'ya Askeri Yardım ve Hava Savunma Sistemleri

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İsviçre'de düzenlenen Ukrayna Barış Konferansı kapsamında ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Zelenskiy, ABD'nin açıkladığı askeri yardım paketlerinin teslimatı, İtalya'da varılan ilave Patriot hava savunma sistemleri anlaşması ve cephe hattındaki durumun ele alındığını belirtti.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e, ülkemizin ihtiyaçları için 1,5 milyar dolardan fazla kaynak ayıran çok önemli bir başka ABD yardımını açıkladığı için teşekkür ettim.

Gizli Servis, ABD Başkanı'nı nasıl korur? Gizli Servis, ABD Başkanı'nı nasıl korur?
Vladimir Zelenskiy, Ukrayna Devlet Başkanı

1,5 Milyar Dolarlık ABD Yardımı

Harris, görüşmede Ukrayna'ya 1,5 milyar dolardan fazla kaynak ayıran bir yardım paketini açıkladı. Zelenskiy, bu yardımdan dolayı Harris'e teşekkürlerini ifade etti.

Patriot Hava Savunma Sistemleri

Görüşmede ayrıca, İtalya'da Zelenskiy ve ABD Başkanı Joe Biden arasında varılan ilave Patriot hava savunma sistemleri anlaşması da ele alındı. Zelenskiy, bu anlaşmanın uygulanmasının görüşüldüğünü belirtti.

Cephe Hattındaki Durum

Zelenskiy ve Harris, görüşmede ayrıca cephe hattındaki durumu da değerlendirdi. Zelenskiy, görüşmenin verimli geçtiğini ve Ukrayna'nın ABD ile olan iş birliğinin devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: rss