En Çok Soru Önergesini Cevaplayan Bakanlıklar Belli Oldu

TBMM'de 1'inci Yasama Yılı'nda en çok soru önergesi cevaplayan bakanlıklar belli oldu. DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun yazılı önergesi üzerine Meclis Başkanlığı'nın verdiği cevaplara göre, 1 Ekim 2023'ten bu yana milletvekilleri 12 bin 510 soru önergesi sundu. Bu önergelerden 6 bin 650'si cevaplanırken, 5 bin 5'i cevapsız kaldı.

Adalet Bakanlığı Cevaplamada Geride

Bakanlıkların soru önergelerine cevap verme istatistiklerinde Adalet Bakanlığı'nın 1820 önergeden 1271'ini cevaplamadığı ortaya çıktı. TBMM Başkanlığı ise tüm sorulara zamanında yanıt verdi. En yüksek performansı ise 1000 soru önergesini cevaplayan İçişleri Bakanlığı gösterdi.

CHP Yazılı Önergelerde Önde

TBMM Başkanlığı tarafından işleme alınan yazılı önergelerin siyasi parti dağılımına bakıldığında CHP 4 bin 982 önergeyle ilk sırada yer aldı. DEM Parti ikinci, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi üçüncü, İYİ Parti dördüncü ve Saadet Partisi beşinci oldu. Ancak cevapsız önergeler sıralamasında da CHP ilk sırada bulunuyor.

Hava Durumu (23-07-2024) Hava Durumu (23-07-2024)

Meclis Araştırma Önergelerinde AK Parti Önde

Meclis araştırma önergelerinde ise AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin 2'şer, DEM, Saadet ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin 1'er önergesi Meclis Başkanlığı tarafından kabul edildi.

Gergerlioğlu En Çok Önerge Sunan Milletvekili

Toplam 339 milletvekili yazılı önerge verirken, DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu en çok yazılı önerge sunan milletvekili oldu.

Kaynak: rss